Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu




Ujazd
Województwo:łódzkie
Powiat:tomaszowski
Gmina:Ujazd
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:tomaszowski
Gmina:Ujazd
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Obiekt:pałac, nr rej.: 371 z 27.05.1967Stan obecny
Dekret o nacjonalizacji pozbawił Ostrowskich pałacu i ulokowano w nim biura PGR .W 1957r – obiekt przeszedł pod zarząd ZHP , który w 2002r. obiekt wraz z 14ha parkiem sprzedał w prywatne ręce ??? , nie będąc prawnym jego właścicielem .
Z rąk – do rąk , w krótkim czasie obiekt stał się własnością lokalnego inwestora .
Zaniedbany park – nieco uporządkowano , a w budynku pałacu toczą się jakieś prace – ale słabo zauważalne ...
Historia
Historia pałacu sięga średniowiecza. Z tej bowiem epoki pochodził zameczek, który stał tu pierwotnie. Po 1636 roku, na miejscu zameczku zbudowano barokowy pałac dla Kacpra Denhoffa. W latach 1882-86 pałac ten został gruntownie przebudowany dla hr. Juliusza Ostrowskiego i ubrany w neogotycką szatę. Twórca tej przebudowy nie jest znany. Znamy natomiast architekta biorącego udział w następnej przebudowie, mające miejsce w latach 1920-22.Był nim Fryderyk Tschoepe z Piotrkowa. Przekształcenie pałacu dotyczące zarówno wnętrz jak i samej struktury budynku wpłynęło mocno na niekorzyść ogólnego efektu. Do 1945 roku pałac pozostawał w rękach prawowitych właścicieli. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano przedszkole gminne, a następnie zamieszkali tam pracownicy PGR znajdującego się w dworskim folwarku. Wówczas dokonano licznych zniszczeń w pałacu. Pałac został odremontowany w 1966 roku.
Po kilku latach restauracji powstała forma, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. W myśl zasad polskiej szkoły konserwatorskiej nie tylko usunięto szpecące dobudówki z lat 20 tych, ale również do form gotyckich przywrócono zatarte wcześniej zupełnie formy barokowe a nawet średniowieczne. Po remoncie w budynku przez pewien czas rezydował Związek Harcerstwa Polskiego. W latach 90 tych pałac pozostawał w większości niezagospodarowany, w przebudowanych wnętrzach organizowany były imprezy okolicznościowe.
Opis
Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach przeprutych facjatkami i pokrytych blachą. Niesymetryczna elewacja frontowa z 4 otworami okiennymi ulokowanymi po lewej stronie ryzalitu i 3 po prawej. Skrajne otwory okienne zlokalizowane są obok siebie. Okna zamknięte półkoliście z ostrołukowymi naczółkami.Okna piwniczne zlokalizowane na osiach okien elewacji zamknięte łukiem odcinkowym. Ryzalit piętrowy, z głównym wejściem do budynku ulokowanym na osi głównej, z 3 otworami okiennymi na piętrze zamkniętymi półkoliście. Ryzalit został poprzedzony wysokimi, jednobiegowymi schodami. Całość elewacji oraz ryzalitu została zwieńczona fryzem lombardzkim i niesymetrycznie rozmieszczonymi wimpergami. Do elewacji bocznej dostawiono parterową przybudówkę o wystroju architektonicznym analogicznym do elewacji frontowej.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.W folwarku znajdującym się za parkiem w stronę Antolina były zabytkowe budynki gospodarcze, które były scenografią do serialu "4 pancerni i pies", ale tymi władał PGR .
Mam nadzieję, że Pan Najder jako obecny właściciel pałacu zadba o jego dobry stan.
Pałac i piękny park to lata mego dzieciństwa spędzonego w Ujeździe.