Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Trzcianna
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura TrzciannaMiniatura TrzciannaMiniatura Trzcianna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Trzcianna

Województwo:łódzkie
Powiat:skierniewicki
Gmina:Nowy Kawęczyn
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 914 z 29.12.1967
Park:nr rej.: 915 z 29.12.1967

Stan obecny

Ostatnio zakupiony w 2006r przez prywatnego właściciela , solidnie wyremontowany , zamieszkany , niedostępny ..

Historia

Podobno majątek należał do rodu Werszowców-Rawicz Trzcińskich od 1820r - i to oni wybudowali dwór. Po zakończeniu II Wojny Światowej kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W latach 90 tych XX w. pozostawał w stanie ruiny.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych blachą. Dwór posadowiony na kamiennej podmurówce. Elewacja frontowa 9 osiowa z dwukolumnowym, wgłębnym portykiem toskańskim, wieńczonym trójkątnym szczytem, umieszczonym centralnie. W szczycie umieszczono okno półokrągłe. Portyk stanowi obudowę dla wejście głównego do dworu zamkniętego półkoliście. Prostokątne otwory okienne osadzone zostały w płycinach zamkniętych łukiem koszowym. Między oknem a płyciną przerwa w gzymsie kordonowym. Na elewacji ogrodowej umieszczono sześciokolumnowym portyk toskański. Na elewacji bocznej kompozycja z płycin analogicznych do elewacji frontowej. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i hallem na osi. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z 2 poł. XIX w. Zachowały się okazy starodrzewu, w tym buki i cisy oraz aleje kasztanowe.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

janusz kaminski11 lat i 2 miesiące temu
Witam
odremontowany fotki na www.dolana.pl do kupienia za 5 800 000 pln
pozdrawiam