Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mirosławiczki
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura MirosławiczkiMiniatura MirosławiczkiMiniatura MirosławiczkiMiniatura Mirosławiczki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Mirosławiczki

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Sobótka
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, pocz. XIX, pocz. XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1254 z 5.03.1964
Park:nr rej.: 375/W z 24.07.1976

Stan obecny

Teren prywatny . Dostęp do ogrodzeń . Z zewnątrz obiekt i teren - zadbany . Część parku przy Czarnej Wodzie - zaniedbana .

Historia

Pałac zbudowany w latach 1801-1811 wg projektu Wilhelma Bodego i G. Winklera dla Gottloba Sigismunda von Zedlitz und Leipe , który był właścicielem majątku w latach 1799-1812. Przebudowany w latach 1911-1913 z dobudową loggii we wschodnim skrzydle. - W latach 1851-1945 majątek należał do rodziny von Mutius.

Opis

Budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta z jednoosiowymi, parterowymi galeriami z balkonami, prowadzącymi do bocznych pawilonów. Dziewięcioosiowy korpus główny ma dwie kondygnacje, nakryty jest dachem czterospadowym z belwederem o dachu dwuspadowym. Budynek jest podpiwniczony. Fasada frontowa położona od północy ma środkowy ryzalit w podcieniu z dwoma kolumnami doryckimi. Nad wejściem umieszczono płytę metalową z napisem \\\"Fortunatus, qut (sic!), colit deos agrestes\\\" (\\\"Szczęśliwy, kto czci wiejskich bogów\\\"). Nad płytą znajduje się półokrągłe okno o ozdobnym fryzie. Elewacja ozdobiona jest na piętrze płycinami z płaskorzeźbami gryfów, umiejscowionymi po obu stronach wejścia. Elewacje zdobią także płaskorzeźby o tematyce mitologicznej. Za wejściem na osi mieści się centralny kolisty hall ze spiralną klatką schodową.

Park

W pobliżu pałacu rozciąga się częściowo zdziczały park o powierzchni 2,5 ha.

Inne

W XIX w. stał we wsi zamek, który w 1889 roku uległ zniszczeniu w pożarze i wykorzystywano go później jako spichlerz zbożowy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.