Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Siemienice
2018, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura SiemieniceMiniatura SiemieniceMiniatura SiemieniceMiniatura SiemieniceMiniatura SiemieniceMiniatura Siemienice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Siemienice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerMichał Jaworski

Siemienice

Województwo:łódzkie
Powiat:kutnowski
Gmina:Krzyżanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 478 z 20.11.1978

Stan obecny

Własność prywatna Haliny i Mieczysława Wośko . Niedostępny, niewidoczny zza ogrodzenia.

Historia

Dwór zbudowany w 1. poł. XIX w. - Należał do rodziny Świętosławskich, a od 1877 roku do hrabiów Krasińskich, potem Potockich którzy dokonali wielu zmian w wyglądzie dworu. Ostatnim właścicielem przed 1939 roku był Zenon Łubieński. Własność prywatna.

Opis

Budynek w stylu nawiązującym do historyzmu francuskiego , murowany , na planie prostokąta , parterowy z trzema piętrowymi ryzalitami .
Znajduje się w głębi ogrodzonego parku ze stawem , rządcówką , oraz fontanną przed frontem .

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Janina Tomczyk6 lat i miesiąc temu
Świętosławscy mieszkali w Pawłowicach na początku XIX wieku i tam w 1819 r urodziła się Eustachia Świętosławska, która poślubiła Wincentego Izydora Tytusa Korwin Karasińskiego herbu Ślepowron w 1838 r w Warszawie i od 1845 roku byli właścicielami dóbr Siemienice. Tu rodziły się ich dzieci i ich córka Aleksandra Maria Walentyna Krasińska poślubiła w parafii Łęki Kościelne w 1865 roku Wiktora Ostrowskiego h Nałęcz . Według akt metrykalnych już od 1845 roku Krasiński był właścicielem Siemienic, a pozostałe córki Świętosławskich poślubiły Sokolnickiego i Czarnowskiego.
W latach 1861-1868 w dworze Siemienice lokajem był syn mego prapradziadka Jan Koszewski i chrzestnymi jego córki Wandy Kazimiery Koszewskiej ur. w 1864 r byli WP Artur Czarnowski i WPanna Maria Krasińska.