Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Międzylesie
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura MiędzylesieMiniatura Międzylesie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Międzylesie
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Kamil BrolikGREGORIUS ...Andrzej KwasikJarosław BochyńskiJoanna Kwoka

Międzylesie

Mittelwalde

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Międzylesie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy
Obiekt:zamek, nr rej.: 458 z 10.10.1957
Park:nr rej.: A/970/637/WŁ z 4.10.1977

Historia

W roku 1294 Międzylesie zostało nadane przez Wacława II cystersom z pobliskiego Kamieńca Ząbkowickiego. Zostało to odnotowane w zachowanych dokumentach w tym samym roku. Obecnie zabytek jest w postaci rozległego założenia pałacowo parkowego. Znajduje się w północno zachodniej części miasta na terenie nizinnym. Barokowo renesansowy pałac mieści w sobie pozostałości (w części renesansowej po średniowiecznym zamku). W latach 1315-18 majątek przeszedł w posiadanie właścicieli prywatnych- wywodzących się z Łużyc Glubosów. To oni byli najprawdopodobniej inicjatorami budowy murowanego zamku, który musiał powstawać w II ćwierci XIV wieku. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą jednak dopiero z II połowy XIV wieku.
W budowę zamku mógł być zaangażowany sam Jan Luksemburski, który potrafił docenić dobrą lokalizację strategiczną zamku dla Czech. W roku 1421 zamek zajmowali książęta głogowscy, którzy uczynili zeń bazę wypadową na Czechy. W roku 1428 warownia zniszczona została przez wojska husyckie. W roku 1472 zamek ponownie przeszedł w posiadanie właścicieli prywatnych. Tym razem byli to Michał i Dawid von Tschirnhausowie, którzy średniowieczną budowlę przekształcili w renesansową rezydencję. W latach 1643 i 1645 rezydencja znacznie ucierpiała w wyniku wojny trzydziestoletniej. W roku 1653 posiadłość zakupiona została przez Michaela Ferdinanda hrabię von Althann. Kolejni właściciele rezydencji Michale Venzel I i Michael Venzel II przebudowali rezydencję w barokowy pałac złożony z dwóch prostopadle ustawionych skrzydeł. Północnego i wschodniego przylegającego do rynku.
Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do zakończenia II Wojny Światowej. W trakcie wojny pałac został splądrowany. Prace remontowe i konserwatorskie trwają do dziś. W roku 1972 zabytek został w znacznym stopniu uszkodzony przez pożar. Stan badań nie pozwala na prześledzenie rozwoju przestrzennego budowli. Zamek średniowieczny mógł być założeniem nieregularnym bądź czworobocznym o wymiarach 17/18/22/25 m. Wyposażony był w graniastą wieżę usytuowaną w narożniku murów lub wolnostojącą o wymiarach 7,9/8,2/82/8,5 m. Struktura średniowiecznego zamku pozostaje nie rozpoznana. Rezydencja renesansowe była założeniem wielobocznym z wewnętrznym dziedzińcem, wjazdem od północy. Dominantę kompozycyjną stanowiła wyniosła, czworoboczna tzw. Czarna Wieża, wzniesiona jeszcze w połowie XV wieku. Elewacje dekorowane zostały sgraffitem. Przebudowa na barokowy pałac miała miejsce w latach 1684-1695. Projektantem dzisiejszej postaci pałacu był Jakub Carove.

Park

Park z 1 poł. XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 2 miesiące temu
Dziekuje Darku za wstawienie mojego materialu...zdjecia z tecza ladnie sie prezentuja, pozdrawiam Grzegorz :).
Tadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka3 lata i 2 miesiące temu
Faktycznie, Grzegorz zdjęcia są fantastyczne! Pozdrawiam
GREGORIUS ...3 lata i 2 miesiące temu
Dziekuje Tadku :), przypominam sobie rowniez spedzajac wowczas wakacje w Pile, ze samo Muzeum Okregowe miesci sie w pieknym palacu, ktory tu w ogole nie figuruje na naszej stronie a to sliczny zabytek i odrestaurowany...Pamietam mialem wowczas okazje brac udzial z racji jakiegos swieta w swietnie zaaranzowanej rekonstrukcji wojennej na terenie praktycznie calego muzeum..Tzw. "Kennkarte" bedaca zarazem biletem wstepu na owo interesujace widowisko mam do dzis... :)
Tadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka3 lata i 2 miesiące temu
Grzegorzu Muzeum Okręgowe mieści się w budynku zbudowanym w 1875, dawnym budynku konsulatu RP z lat 1934 - 1939 - Zabytek: A-751 z 29.12.1993
GREGORIUS ...3 lata i 2 miesiące temu
Tak wlasnie wyczytalem bedac tam na miejscu a i Muzeum Staszica po drugiej stronie skrzyzowania tez bardzo interesujace..szczegolnie dla mnie Hanysa z Katowic biorac pod uwage jakie Staszic mial na Slasku zaslugi...szkoda, ze tego palacyku nie ma na naszej stronie....bo to sliczny obiekt..:)