Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Opoczno
2020, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura OpocznoMiniatura Opoczno

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):51.3752, 20.2894

Opoczno

Województwo:łódzkie
Powiat:opoczyński
Gmina:Opoczno
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 306 z 30.11.1956 oraz 272 z 3.11.1977

Stan obecny

Budynek po wojnie służył jako Szpital Miejski , następnie jako biblioteka powiatowa , a od 1976r. - jako Muzeum Regionalne .

Historia

Pierwotny zamek królewski nie zachował się do naszych czasów. Obecnie w jego miejscu stoi neorenesansowy budynek projektu arch. Majewskiego wzniesiony w latach 20 tych w ramach odbudowy budynku wzniesionego na fundamentach zamku w 1874 roku. Obecny stan badań na temat zamku jest znikomy ponieważ nie przeprowadzono żadnych badań archeologiczno-architektonicznych. Geneza miejscowości nie jest w pełni znana. Wiadomo, że przed założenie miasta funkcjonowała w tym miejscu starsza osada określana w dokumentach mianem Opoczno Antiqua. Na terenie starej osady funkcjonował dwór królewski określony w dokumencie z 1365 roku jako ?stary dwór?. Lokacji miasta, na samym początku pełnienia swojego urzędu dokonał Kazimierz Wielki.
Wraz z lokacją miasta nastąpiło jego ufortyfikowanie i to najprawdopodobniej wtedy zbudowano również zamek w południowym narożniku fortyfikacji. Zamek ten pełnił funkcję ośrodka administracji państwowej. Takie przekazy odnajdziemy zarówno u Jana z Czarnkowa jak i Jana Długosza. Dokumenty od 1399 świadczą o kolejnych starostach rezydujących na zamku. Nie zachował się jednak żaden dokument mogący świadczyć o wyglądzie warowni.
Plany z 1820 roku świadczą o regularności plany zamku zbliżonego do prostokąta. Lustracja przeprowadzona w 1620 roku mówi nam coś o stanie zachowania zamku, wymienia między innymi o istnieniu w nim kilku pokojów, kancelarii grodzkiej, mieszkania burgrabiego, wieży szlacheckiej, pozbawionej wówczas schodów. Kres funkcjonowania zamku nastąpił w 1655 roku kiedy to został zniszczony podczas najazdu szwedzkiego. Późniejsze przebudowy i modernizacje znacznie zmieniły pierwotny wygląd zamku.

Opis

Obecny budynek zamku ma niewiele wspólnego z wcześniejszą bryłą zamku ..
Wiadomo – że wcześniej był oparty na planie prostokąta i posiadał wieżę .
Aktualnie – jest to budowla ceglana , dwukondygnacyjna , dwuskrzydłowa – na planie litery „L” , podpiwniczona, otynkowana i zaopatrzona w pseudorenesansową attykę .
Od str. Płd-Wsch posiada ganek .

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.