Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Młogoszyn
2018, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura MłogoszynMiniatura MłogoszynMiniatura Młogoszyn

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Młogoszyn

Województwo:łódzkie
Powiat:kutnowski
Gmina:Krzyżanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: 540 z 9.09.1980

Stan obecny

Po 1945 r. Administracja gminna umieściła w dworze Bibliotekę i Przychodnię Weterynaryjną .
Obecnie obiekt zajmują mieszkania prywatne .

Historia

Dwór powstał w pierwszej tercji XX wieku. W roku 1905 właścicielem miejscowego majątku był Witold Karnkowski. W roku 1930 właścicielem był już Stefan Karnkowski. Po zakończeniu II Wojny Światowej dworem zaczęła gospodarować administracja gminna i ulokowała w nim między innymi Bibliotekę Publiczną oraz Przychodnie dla Zwierząt. Przychodnia mieściła się we dworze jeszcze w latach 90 tych, resztę pomieszczeń pomieściły mieszkania prywatne. Dwór znajdował się w stanie daleko posuniętej dewastacji.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach pokrytych falistym, wtórnym eternitem. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, umieszczonym centralnie, piętrowym ryzalitem, poprzedzonym czterokolumnowym portykiem jońskim, dźwigającym belkowanie oraz trójkątny szczyt. Ryzalit został poprzedzony szerokimi schodami. Przy prawym boku korpusu znajduje się niższa, prostokątna przybudówka, zwieńczona balustradową attyką. Układ wnętrz został gruntowanie przekształcony. Całość została skomponowana w duchu klasycyzmu. Wystrój elewacji jest nad wyraz skromny.

Park

Pozostałości po parku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Natalia Kowalska11 lat i 4 miesiące temu
W 1927 roku od Witolda Karnkowkiego majątek Młogoszyn kupił Wiktor Strzeszewski, a następnie przebudował dwór według projektu architekta Bohdana Pniewkiego.