Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Małków
Zdjęcie Grzegorz Gąsior 2006
Miniatura MałkówMiniatura MałkówMiniatura MałkówMiniatura MałkówMiniatura MałkówMiniatura MałkówMiniatura Małków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6856, 18.6359

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

S FBogdan Adler

Małków

Województwo:łódzkie
Powiat:sieradzki
Gmina:Warta
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 826 z 28.12.1967
Park: nr rej.: 34/P-VIII-2 z 8.11.1948 oraz 828 z 28.12.1967

Stan obecny

Podczas 2WŚ Niemcy ogołocili pałac z wyposażenia i zbiorów sztuki .
Po wojnie upaństwowiony pałac mieścił Uniwersytet Ludowy ze szkołą traktorzystów , w 1955r utworzono w nim Oddział Szpitala Psychiatrycznego z Warty , w latach 80-tych przejęła go Politechnika Łódzka ...
Do 1996r. Pałac był użytkowany i zużywany – bez większych prac remontowych .
Zakupiony w 1996r przez prywatnego właściciela pałac doczekał zabezpieczeń i porządkowania parku .
Następny właściciel od 1998r. zajął się elewacjami i wnętrzami doprowadzając do gruntownego remontu i rekonstrukcji budynku .
Sukcesywnie rewitalizowany jest kilkuhektarowy park zawierający wiele pomnikowych drzew , pawilon ogrodowy , altanę , pomnik Władysława Reymonta z którego skradziono popiersie w 2012r.

Historia

Wieś położona na nadwarciańskich łęgach , wymieniana w źródłach od XIVw. Stanowiła kolejno własność kilku rodów ziemiańskich : Kawęckich , Taczanowskich , Łubieńskich , Biernackich a w końcu Pstrokońskich .
W XVIIIw , za własności kasztelana sieradzkiego Pawła Biernackiego z żoną Konstancją z Małachowskich istniał tu dwór w otoczeniu parkowym .
Następni z właścicieli – Pstrokońscy rozbudowali go , dobudowali czterokolumnowe portyki od frontu - środkowy – wejściowy ze schodami , w elewacji ogrodowej pojawił się dwukolumnowy pseudoportyk z tarasem i schodami .
W 1929 majątek zostaje sprzedany Adamowi Krzyżanowskiemu .
Powstały pałac gościł znane wówczas osobistości z kręgu kultury – m. inn. Władysława Stanisława Reymonta , który tu podobno pisał część swej powieści „Chłopi” , czy Czesława Tańskiego .

Opis

Budynek wzniesiony na wysokiej skarpie, w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta, fasadą zwrócony ku wschodowi. Wysokie podpiwniczenie oraz poddasze. Od frontu trzy ryzality utworzone przez czterokolumnowe portyki - dobudowane później. Portyki doryckie o kanelowanych kolumnach podtrzymujących wsparte na belkowaniu trójkątne szczyty. Mury ozdobiono boniowaniem, zwieńczone tryglifowym fryzem i gzymsem na kroksztynach. Szerokie schody wiodą do wejścia na osi środkowego portyku, boczne pełnią funkcję tarasów.

W elewacji ogrodowej - dwukolumnowy portyk z tarasem i schodami

Park

Wokół pałacu park krajobrazowy o pow. 7 ha wykorzystujący nierówności terenu, z licznymi okazami różnych gatunków drzew. Do dziś zachował się ośmioboczny pawilon parkowy, służący kiedyś jako stajnia. W parku znajduje się popiersie Władysława Stanisława Reymonta.

Inne

Pawilon parkowy nr rej.: 827 z 28.12.1967 z pocz. XIX w., brama z pocz. XIX w. Wozownia i spichlerz z lat ok. 1820-1830.
Czworak z poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.