Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Majkowice
2008, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura MajkowiceMiniatura MajkowiceMiniatura MajkowiceMiniatura MajkowiceMiniatura MajkowiceMiniatura MajkowiceMiniatura MajkowiceMiniatura Majkowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerBogdan AdlerJarosław Bochyński

Majkowice

Województwo:łódzkie
Powiat:piotrkowski
Gmina:Ręczno
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 738 z 27.12.1967

Historia

Renesansowy dwór obronny zwany zamkiem został wybudowany w I połowie XVI wieku staraniem Majkowskich. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany przez kolejnych właścicieli wsi w XVI i XVII wieku. W sumie w miejscu dzisiejszej malowniczej ruiny, posadowionej w południowo-wschodniej części wsi, wznosiły się trzy niezależne budowle.
Pozostałości przetrwałe do dziś pochodzą z trzeciej budowli. Była ona wyrazem tęsknoty średniozamożnego szlachcica, który pragnął posiadać własny zamek. Pierwszy obiekt, wzmiankowany jako ,,Surdęga" posadowiony był na kopcu wśród łąk nad rzeką Pilicą na wschód od wsi. Miał formę drewnianej wieży obronno mieszkalnej. Wzniesiony została w końcu XIII wieku i funkcjonował jeszcze w I połowie XIV wieku jako własność rodu Nagodziców- Jelitczyków.
Kolejny obiekt wznosił się bezpośrednio nad rzeką Pilicą na wschód od wsi. Dziś został po nim ledwie widoczny wzgórek, kryjący w sobie pozostałości murów. Teren został zniwelowany jesienią 1944 roku przez Niemców, umacniających linię obrony Pilicy. Był to późnośredniowieczny zamek wzniesiony staraniem rodu Nagodziców- Jelitczyków. Tradycja wiąże zamek z rycerzem rannym w bitwie pod Płowcami Florianem Szarym. Obecny stan badań wyklucza jednak taką możliwość. Zamek budowany był z miejscowego kamienia. W trakcie wznoszenia nowej rezydencji na początku XVI wieku został rozebrany.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.