Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Daria Cembik

Kamionka

Województwo:łódzkie
Powiat:wieluński
Gmina:Pątnów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 616-XIV-73 z 16.02.1958 oraz 303 z 30.12.1967

Historia

Murowany dwór o wymiarach 20 metrów na nieco ponad 10, stanął tu w XVI wieku. Miał on dwie kondygnacje sklepione i kryte stropem piętro. Zbudowano go z solidnej cegły, prawdopodobnie na polecenie fundatora Mikołaja Dzierzkowskiego arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Była to postać bardzo znacząca w polskim kościele. To on w 1550 roku w katedrze na Wawelu ukoronował Barbarę Radziwiłłównę na królową Polski. Dwór w Kamionce był siedzibą zarządców okolicznych dóbr kościelnych, nie miał natomiast funkcji typowo obronnej. Świadczy o tym fakt, że budynek stał w parku, z czasem obok postawiono drewniany dwór i budynki gospodarcze: dom podstarościego, piekarnię, mlecznik, kurnik, dom czeladny, stajnię i dwie wozownie.

- Na podwórze wjazd drzewniany, w nim wrota dobre, na biegunach gwoździami żelaznymi przebijane z zaporą drewnianą, przy wrotach forta na zawiasach żelaznych. Podwórze samo parkanem guniami pobitemi ogrodzone – można przeczytać o posiadłości w Kamionce w dokumentach z 1677 roku.

Mniej więcej na przełomie XVIII i XIX wieku Kamionka stała się własnością rządową. Niedługo potem w 1831 roku folwark został wydzierżawiony w drodze licytacji. To, że pozostałości dworu wciąż stoją, budowla zawdzięcza swoim kolejnym właścicielom.

Wiadomo, że na początku lat 30-tych XX wieku w majątku mieścił się Dom Opieki dla Starców i Kalek, a niedługo potem dwór stał się siedzibą Szkoły Rzemiosła Braci Albertynów.

Jeszcze przed II wojną światową majątek w Kamionce zakupili Józef i Jadwiga Więcław. W gospodarstwie tym już po wojnie urodziła się wnuczka Więcławów Alicja Waloch.

- Pamiętam jak na murze dawnego pałacu widoczne były ślady po kulach. Ludzie mówili, że pochodzą jeszcze z czasów potopu szwedzkiego. W środku były natomiast tynki na ścianach i malowidła w kaplicy. Około 1960 roku budynek spłonął – mówi Alicja Waloch.

Opis

Dwie kondygnacje z prostymi oknami. Przyglądając się budynkowi z boku można zauważyć aneks barokowy z klatką schodową.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.