Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Drzewica
2009, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura DrzewicaMiniatura Drzewica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Drzewica
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.4495, 20.4792

Drzewica

Województwo:łódzkie
Powiat:opoczyński
Gmina:Drzewica
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek (ruina), nr rej.: 47/A z 28.04.1980

Historia

Ruiny gotycko renesansowego zamku wznoszą się na południe od wsi. W trakcie powojennych badań natrafiono na fundamenty starszego, murowanego dworu stojącego w miejscu późniejszego zamku. Miejscowość jest wymieniana w dokumentach już od XIII wieku. Od początku była własnością Drzewickich herbu Ciołek. W roku 1429 odbyła się lokacja miasta na prawie magdeburskim.
Pierwszą siedzibą był murowany dwór pochodzący ze schyłku średniowiecza. Zamek został wybudowany w latach 1527- 35 i ufundowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. W XVIII wieku zamek przeszedł w posiadanie rodziny Sołtyków a potem Szaniawskich. Upadek rezydencji nastąpił dopiero po pożarze w 1814 roku. Zamek został wybudowany z miejscowego piaskowca, przy czym niektóre elementy konstrukcyjne oraz szczyty zostały wykonane z cegły.
Zamek został wniesiony na planie regularnego prostokąta z czworobocznymi wieżami narożnymi, dostawionymi do skrzydeł zamku ukośnie. Wieża w narożniku północno wschodnim była większa od pozostałych i została wzmocniona dodatkowymi skarpami.
Wieża ta wyposażona była w otwór bramny i furtę dla pieszych. Zachodnie skrzydło stanowiło, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, jednotraktowy pałac, mieszczący w każdym piętrze po cztery izby. Elewacja od strony dziedzińca wyposażona była w dwa wieżowe ryzality. Po przeciwnej stronie od pałacu wznosił się trójkondygnacyjny budynek gospodarczy, przebudowany na początku XIX wieku i dostosowany do potrzeb kaplicy. Kaplica wystawała poza lico muru obwodowego w formie wydatnego ryzalitu.
Mur obwodowy wyposażony był w ganek straży oraz przesklepione stanowiska strzelnicze. W dolnych kondygnacjach wież umieszczono strzelnice kluczowe. Całość założenia otaczała nawodnione poprzez połączenie z miejscową rzeczką fosa. Zamek o dużych walorach estetycznych- malownicze renesansowo gotyckie, ceglane szczyty, stanowi dziś atrakcję turystyczną i jest zachowany w formie trwałej ruiny. Zamek stanowił raczej przykład siedziby o niewielkich walorach obronnych, przystosowanej do wygody jej użytkowników.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.