Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Bełchatów - Domiechowice
2015, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - DomiechowiceMiniatura Bełchatów - Domiechowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3814, 19.3409

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekBogdan Adler

Bełchatów - Domiechowice

Województwo:łódzkie
Powiat:bełchatowski
Gmina:Bełchatów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 385 z 14.11.1987

Stan obecny

Dworek jest ogólnie dostępny, w godzinach pracy restauracji, pięknie odnowiony, wspaniały park, można pospacerować.

W 1999r. odsprzedano dwór prywatnemu właścicielowi – który po solidnym remoncie zaadaptował obiekt na Rezydencję Dwór Polski o charakterze restauracyjno – hotelowym funkcjonującą do dziś .

Historia

Dwór z XIX w.
Murowany dwór w Domiechowicach wzniesiono prawdopodobnie w 1880 roku (niektóre źródła podają, że było to później). W roku 1901 dobra te zostały odkupione od Wilhelma Krebs\\\'a przez Stanisława Pięniążka, który w latach 1921-1922 przebudował dwór.Od roku 1929 majątkiem zarządzał jego syn Stefan. Podczas II wojny światowej dwór zajęli Niemcy. Stefan Pieniążek w tym czasie przeniósł się do Woli Krzysztoporskiej, gdzie zarządzał majątkiem.

Opis

Po roku 1945 zespół dworski przejęło państwo. Rozebrane zostały niektóre budynki gospodarcze i parkan. Ulokowano tutaj na krótko wieczorową szkołę rolniczą, następnie do roku 1962 w dworze mieściła się szkoła podstawowa. Znajdowała się tu także Gromadzka Rada Narodowa i mieszkania dla nauczycieli. W roku 1974 majątek przejeła bełchatowska kopalnia. Przekształcono pałac w klubokawiarnię, odbywały się tam różne uroczystości zwiazane z górnictwem ,Barbórki, sylwestra, za pałacem znajdował się basen przeciwpożarowy, którego potem przekształcono w basen kapielowy dla mieszkańców Bełchatowa ,potem w latach 80 tych coś się porobiło ,jak to sie stało ,że teraz obiekt jest w rękach prywatnych, odbyawają sie tam obecnie wesela, przyjęcia po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem.

Dwór jest obiektem murowanym , na planie prostokąta , podpiwniczonym , dwukondygnacyjnym , przykrytym dachem łamanym z facjatami .
W elewacji Wsch – fasadzie – ryzalit z wachlarzowatymi schodami i balkonem wspartym na kolumnach .
W elewacji Zach – wyjście ogrodowe z tarasem i schodkami .
W elewacji Płd – półkolisty taras ze schodkami i balkonem wspartym na 3 kolumnach .
Elewacja Płn posiada niewielki ganek z balkonem wspartym na kolumnach .

Park

Park z XIX w. W parku starodrzew, były nowe nasadzenia .Park był zadbany, w czynie społecznym porządkowali go pracownicy, na terenie parku odbywały się występy ,festyny, pamietam występ zespołu country \\\"Hagoka Band\\\"

Inne

Zabytek dobrze widoczny jest zza ogrodzenia, a o możliwość wejścia trzeba pytać się w portierni.
Nawiązujący do renesansu, dworski spichlerz. Obecnie dworek przekształcony w restaurację i hotel, ogólnie dostępny w godzinach pracy obiektu.

tekst 2015 r. i 2021, Jerzy

W Rejestrze Zabytków jest tylko wpis :

park dworski, XIX, 1974, nr rej.: 385 z 14.11.1987

W Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków wpisano :
dwór
spichlerz
park

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.