Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Białaczów
2009, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura Białaczów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3004, 20.2863

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał Terkner

Białaczów

Województwo:łódzkie
Powiat:opoczyński
Gmina:Białaczów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 334 z 15.06.1967 oraz 334/219 z 10.08.1994

Stan obecny

Budynek nie jest użytkowany.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1797-1800 wg projektu Jakuba Kubickiego dla Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego. Generalny remont przeprowadzano w latach 50. XX w. oraz w latach 1966-1974. - Obecnie jest tu Dom Spokojnej Starości.

Opis

Budowla klasycystyczna o dwukondygnacjowym korpusie głównym wzniesionym na planie prostokąta z portykiem kolumnowym od strony podjazdu i wydatnym trójbocznym ryzalitem w elewacji ogrodowej. Do korpusu głównego z obu stron przylegają ćwierć koliste galerie, które według projektu miały łączyć go z oficynami.
Wzniesiono jednak tylko jedną oficynę przy galerii wschodniej. Galeria zachodnia poszerzona została w XIX w. przez dobudowanie do niej od strony ogrodu kilku pomieszczeń. Przy wjeździe na dziedziniec usytuowano dwa pawilony. Wnętrza ozdobiono klasycystyczną dekoracją stiukową oraz malowidłami o motywach roślinnych i geometrycznych.

Park

Park krajobrazowy z lat 1825-1830 wzniesiony wg projektu Franciszka Marii Lanciego. Neogotycka oranżeria oraz romantyczne ruiny.

Inne

- 2 pawilony
- oficyna
- ruiny romantyczne
- oranżeria

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.