Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Balków
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura BalkówMiniatura Balków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Balków

Województwo:łódzkie
Powiat:łęczycki
Gmina:Piątek
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Teren ogrodzony , zasłonięty przez drzewa i krzewy .
Na bramie tabliczka "Teren prywatny" ..

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w. W okresie między wojennym dwór należał do Jana Lesznowskiego. W latach 90 tych we dworze mieściła się szkoła podstawowa.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórnym eternitem falistym. Całość posadowiona na cokole przeprutym otworami okien piwnicznych umieszczonych na osi okien elewacji. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym, czterokolumnowym portykiem toskańskim, zwieńczonym trójkątną ścianą szczytową, dekorowaną eliptyczną niszą. Portyk umieszczono centralnie i poprzedzono jednobiegowymi schodami. Portyk został wyposażony w tralkowe balustrady. Na elewacji bocznej 3 otwory okienne. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi, został w latach powojennych przekształcony. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu. Oszczędność w wystroju elewacji.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego ze stawem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Dwór Balków8 lat i 7 miesięcy temu
dzień dobry, dziękujemy za tak wyczerpujący opis. Najnowsze zdjęcia można zobaczyć na naszej stronie: http://on.fb.me/1zZxJ21
serdecznie pozdrawiamy!