Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bagno - Pałac
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - PałacMiniatura Bagno - Pałac

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bagno - Pałac
Zdjęcie Bogdan Adler

Bagno - Pałac

Heinzendorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:trzebnicki
Gmina:Oborniki Śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1203 z 15.12.1964
Park:nr rej.: 410/W z 24.05.1978

Stan obecny

Wyższe Seminarium Duchowne księży salwatorianów.

Historia

Pałac z 1734 roku. - Pierwszymi właścicielami pałacu byli: Joanna Fryderyka von Wentzky i jej mąż Henryk Leopold von Seherr-Thoss. W 1905 roku pałac kupił właściciel firmy \"Conrad Kissling\" we Wrocławiu, zajmującej się handlem i wyszynkiem piwa. W 1914 roku do pałacu dobudowano skrzydło, zwane \"Nowym Zamkiem\". Jednocześnie Kissling zadbał o gruntowną renowację pałacu, a także dekorację wnętrz. W 1919 roku pałac przeszedł na własność syna Kisslinga - Georga Conrada, który sprzedał go w 1927 roku Śląskiemu Towarzystwu Kredytowo-Ziemskiemu. W 1930 roku posiadłość kupili salwatorianie i urządzili w niej dom formacyjny oraz studium filozoficzno-teologiczne. W 1945 roku salwatorianie odzyskali dobra i rok później wznowili funkcjonowanie w nim nowicjatu. W 1966 roku pałac był remontowany. Obecnie w pałacu mieści się nadal klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne księży salwatorianów -- filia Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Opis

Budynek barokowy, wzniesiony na planie prostokąta, trzytraktowy, trzykondygnacjowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Elewacje dzielone są pilastrami spoczywającymi na wysokim cokole. We wnętrzu zachowała się barokowa, drewniana klatka schodowa i kominek pochodzące z 1. poł. XVIII w oraz kartusz w sali myśliwskiej z herbem Biberstein i herbem rodu Seherr-Thoss.

Park

Park z XIX w., który po stronie północnej ma duży staw z wyspą, gdzie rosną dwa dwustuletnie dęby.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 9 lat i 12 miesięcy temu
Piekny zespol palacowo -pakowy ,obecnie to klasztor Salwatorianie i niech tak pozostanie na wieki . .
polecam ten obiek wszystkich , orpocz wsi -totalna :dziura zabiya dechami \" bagna pasuje do tej wsi .

Karol Barsolis
GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Siedziba Salwatorianow uczynila na mnie potezne wrazenie. Palac swietnie utrzymany wraz z ogrodem. I tu z racji pandemii nie dane mi bylo wejsc ale slyszalem, ze palac czy tez seminarium mozna bedzie zwiedzac gdy wroca "normalne" czasy. Z pewnoscia tam wroce..
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 7 miesięcy temu
BAGNO -ładny jest ten zespol palacowo -pakowy ,obecnie to klasztor Salwatorianie
Karol Barsolis Turysta Kulturowy rok i 3 miesiące temu
BAGNO na DSL - piekny zespol palacowo -pakowy ,obecnie to klasztor Salwatorianie .ponownie juz 3 raz dodaje zdjecia tego obiektu ...