Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Lublin - Bielszczyzna
Zdjęcie Napoleon 2010

Lublin - Bielszczyzna

Województwo:lubelskie
Powiat i gmina:Lublin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/15 z 31.03.1965 i 4.09.2003

Historia

Dwór /ul. Północna 22 a, b/ z XVI w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Gabriela Krzyżanowska9 lat i 9 miesięcy temu
Znalazłam wzmiankę że niegdyś był to dwór Gorajów herbu Korczak , obecnie mieści się tam firma prowadząca działalność gospodarczą .
Maria Witt-Michałowska5 lat i 10 miesięcy temu
Dwór wybudowano w drugiej ćwierci XVII wieku prawdopodobnie na miejscu wcześniej istniejącego zboru ariańskiego Leszczyńskich. Domniemanymi fundatorami dworu byli Gorajscy. W 1737 roku właścicielem folwarku był Felicjan Bielski wraz z rodziną. Stąd utrwalona później nazwa zabudowań.
W XIX wieku właścicielem Bielszczyzny był między innymi Kazimierz Szczepański, księgarz lubelski, bibliofil i wydawca. W 1877 roku dwór stał się własnością Leona Chrzanowskiego. W posiadaniu tej rodziny pozostawał sto lat. Po II wojnie światowej stan techniczny dworu zaczął się pogarszać. W latach 60. XX wieku dokonano wstępnej oceny przydatności pomieszczeń dla siedziby biur Operetki. Ostatecznie dwór nabył Automobilklub Lubelski. W latach 1977-1983 przeprowadzono restaurację dworu i przebudowanie wnętrz.
Obecnie dwór jest siedzibą Automobilklubu Lubelskiego. Przyziemia przystosowano na potrzeby lokalu gastronomicznego.-opis skopiowano ze stron Stowarzyszenia Teatru NN.
Dodam:
Jak więc widać Bielszczyzna od Bielskich ale w Lublinie ten obiekt ma nazwę Dworek Chrzanowskich.Automobil Klub uwłaszczono a remont zrobiono za pieniądze publiczne w latach siedemdziesiątych.Co mnie napawa zdumieniem Chrzanowscy nie rządaji zwrotu dworku ,zapewne bojąc się rozliczeń za nakłady remontowe-całkowicie bezpodstawne obawy.Odebrali jedynie działki budowlane z dawnego majątku.
Maria Witt-Michałowska