Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wierzchowiska
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura WierzchowiskaMiniatura WierzchowiskaMiniatura WierzchowiskaMiniatura WierzchowiskaMiniatura WierzchowiskaMiniatura WierzchowiskaMiniatura WierzchowiskaMiniatura Wierzchowiska

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek WysokińskiŁukasz Szamraj

Wierzchowiska

Województwo:lubelskie
Powiat:świdnicki (lubelski)
Gmina:Piaski
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XIX w., nr rej.: A/765 z 11.07.1978

Stan obecny

Restauracja.

Historia

Dwór z poł. XIX w.

Wierzchowiska po raz pierwszy pojawiają się w dokumentach z 1383 roku. Jest to malownicza wieś, usytuowana w sercu pięknej Wyżyny Lubelskiej, w dolinie rzeki Stoki. Najwspanialszym zabytkiem Wierzchowisk jest pałac zbudowany w 1879 r., który służył jako siedziba zasłużonego dla Polski rodu Koźmianów, krewnych słynnego senatora, poety i pamiętnikarza Kajetana Koźmiana. Ostatnim właścicielem ziemskim, wspaniale prosperujących dóbr i uroczego pałacu był Jan Koźmian (1896-1975), który dostał majątek w Wierzchowiskach od swojego stryja.
W 1944 roku majątek uwłaszczono i rozparcelowano. Ograbiony i zdewastowany pałac wraz z budynkami folwarcznymi wykorzystywany był do 1992 roku przez użytkowników państwowych.
Nowy okres dla Zespołu pałacowo-parkowego rozpoczął się w 1995 roku, gdy stał się on własnością rodziny Cioczek z Lublina. Gruntownie odrestaurowany, uważany jest za jeden z piękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w województwie lubelskim.

Park

Park.

Inne

Kordegarda.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.