Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Zawieprzyce
Miniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura ZawieprzyceMiniatura Zawieprzyce

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3573, 22.7574

Zawieprzyce

Województwo:lubelskie
Powiat:łęczyński
Gmina:Spiczyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w., nr rej.: A/458 z 17.04.1956 i z 17.06.1970

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Pałac zbudowany przez Andrzeja Zawieprzskiego w XVI w., przekształcony w 1674 roku wg projektu Tylmana z Gameren na rezydencję dla Miączyńskich. Pałac w 1983 roku uległ pożarowi, od tego czasu jest w ruinie.

Pałac był zniszczony za czasów potopu Szwedzkiego. Juz od czasu 20lecia międzywojennego był stała ruiną. Zachwała się piwnica jeszcze w latach 2000 możliwe było wejście do piwnic, w późniejszych latach zasypana.
Przy pałacu na tyłach parku istaniał spichleż który częsiowo uległ spaleniu i w wyniku zaniedbań uległ w większości zniszczeniu. Jeszcze do niedawna były zachowane sciany parteru i kolumny.
Jest bardzo ciekawa historia - legenda o tym jak właściel zamku nie zgodził się na ślub swojej córki z malarzem który wykonywał zdobienia w przypałacowej kaplicy. Kochankowie i tak potajemnie się pobrali a młody malarz uwiecznił złego ,,teścia\\\'\\\' jak go diabeł karetą do piekła wiezie na suficie kaplicy. Ten ze złości kazał zamurować obojga kochanków w murach pałacu. Zaraz po tym zły właściel jadąc drogą wdłuż nasypu w kierunku Spiczyna wpadł z całą karocą do pobliskiego bagna gdzie zginął . Nie wiem czy dotyczyło to rodziny Zawieprzskich czy Miączyńśkich. Miałem okazje rozmawiać w 2010 roku z potomkiem Miączyńskich mieszkającym obecnie w Szczecinie i też potwierdził tą opowieść.

Opis

W oficynie mieszkali dziadkowie M. Skłodowskiej-Curie, do których często przyjeżdżała. Pochowani są na cmentarzu w pobliskich Kijanach.

Park

Park częściowo zdewastowany z XVII w., ogrodzony murem.
W parku był kikusetletni dąb niestety juz nie istnieje w 2008 roku spłonął.

Inne

Oficyna, a w niej szkoła. Kaplica barokowa z XVII w. Brama wjazdowa z XVII w., rekonstruowana w 1956 roku.
Lamus (spichrz) z XVII w
Oranżeria z XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.