Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Daniel Brzeziński

Wierzchowina

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Żółkiewka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/102/8 z 5.01.1981

Historia

Dwór, tzw. Mały Dwór, z ok. 1920 roku.
Przed I wojną światową drogą majątek trafił w ręce rodziny Chruściechowskich pochodzących z Wołynia, którzy byli jego właścicielami aż do jego parcelacji w 1944 roku.
Senior Chruściechowski miał dwóch synów Antoniego i Stanisława. Antoniemu przypadła część majątku (folwark) na końcu wsi po prawej stronie drogi do Żabna, gdzie istnieje tzw. "resztówka" i mocno posunięta ruina drewnianego budynku mieszkalnego przedstawiona na kolejnym zdjęciu. Murowane budynki gospodarcze folwarku zostały zniszczone na przełomie lat 50/60.
Po śmierci ojca Antoni zamieszkał we dworze. Po wojnie pozbawiony majątku wyjechał do Krakowa, miał syna Kajetana.
W latach 60-tych został rozebrany i zniszczony duży dwór drewniano-murowany (z uzyskanego materiału powstały zabudowania gospodarskie).
W skład majątku oprócz gruntów ornych i lasu wchodziły zabudowania gospodarcze, czworaki, dwa młyny i stawy rybne. Budynek z 1909 roku to pozostałość stajni tzw "cugowej" w której znajdowała się hodowla doskonałej jakości koni "remontów" na potrzeby kawalerii wojska polskiego II RP.
Przed II wojną światową istniały we wsi dwa dwory w których gospodarzyli ojciec z synem.Ojciec mieszkał we dworze ze stajnią cugową. Syn we dworze z zabudowaniami folwarcznymi.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Park

Park z 1922 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.