Wieniawka
Województwo:lubelskie
Powiat:hrubieszowski
Gmina:Horodło
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:hrubieszowski
Gmina:Horodło
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Park:nr rej.: A/235 z 20.01.1983Stan obecny
Ruiny.Historia
Dwór z połowy XIX w.Majątek ten należał do królewskich dóbr starostwa Horodła. Po rozbiorach dobra przejął rząd Austrii a od 1799 r. znajdowały się one w rękach prywatnych właścicieli. Ostatnim znanym właścicielem był dziedzic o nazwisku Czułajewski. Jego siostra Róża zmarła ok. 1988 r. Mieszkała w ruinach budynku dworu (po pożarze - data nieznana - zachowała się jedna izba, reszta się zawaliła) aż do śmierci.
Nadwornym malarzem dziedzica był Edward Płatkiewicz (portrety, przyroda). Po śmierci właściciela (który z informacji miejscowych nie doczekał się potomka), wyposażenie (w tym meble,obrazy itp) zostały rozgrabione (z relacji rodzinnych wiadomo, że nieraz byli to ludzie z dużych odległości) i utracone bezpowrotnie.
Dwór był gruntownie przebudowany w 1928 r. .
Paweł Woszuk 2013
Opis
Dwór modernistyczny. Budynek wzniesiony był na planie wydłużonego prostokąta. W fasadzie posiadał aż 17 osi okiennych oraz sześciokolumnowy portyk dźwigający okazały trójkątny fronton.Park
Pozostałości parku z poł. XIX w. Przekomponowany w latach 20. XX w. Aleja lipowa składająca się z 33 drzew w wieku około 300 lat.Jedną z atrakcji parku są trzy drzewa morwowe (o owocach białych i czarnych).
Z parku rozciąga się piękny widok na okoliczną wieś Martę i stawy, stworzone w latach 90-tych przez nie żyjącego już mieszkańca Horodła: Stanisława Małkowicza.
Paweł Woszuk 2013
Inne
Cmentarz żydowski ogrodzony wałem ziemnym. Zachowała się na nim zaledwie jedna macewa.tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.