Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Udrycze
Zdjęcie Krystyna Stańczyk 2011
Miniatura UdryczeMiniatura UdryczeMiniatura UdryczeMiniatura Udrycze

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.7951, 23.2892

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jakub Orzechowski

Udrycze

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Stary Zamość
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII-XIX w., nr rej.: A/476 z 24.03.1970 i z 5.01.1982

Stan obecny

Własność prywatna. Pokoje gościnne.
www.udrycze.pl

Historia

Dwór z XVIII w., przebudowany w 2. poł. XIX w.

Zespół dworsko-parkowy w Udryczach powstał w miejscu wcześniejszej siedziby rodziny Udryckich, o której wyglądzie nie ma niestety żadnych informacji.

W skład istniejącego dziś założenia, wchodzą:
dwór, wzniesiony w XVIII w. w stylu klasycystycznym, o elewacjach przekształconych w II połowie XIX w. na eklektyczne, oficyna i kaplica, zbudowane w XVII w. w stylu barokowym oraz dom zarządcy (zwany dalej domkiem), wzniesiony w XIX na wcześniejszych fundamentach. Budowle otacza rozległy, zabytkowy park, założony w XVIII w., a na początku XIX w. przekształcony w stylu angielskim. Do dworu od strony Zamościa prowadzi aleja jesionowa.

Nieopodal zespołu, ale już poza granicami parku, znajdują się ruiny barokowej kapliczki.

Zespół dworsko ? parkowy w Udryczach należał przez 80 lat do Gminy. Przez blisko wiek nie był na bieżąco remontowany i konserwowany. W 1970 roku XVII-wieczna oficyna została wpisana do rejestru zabytków i w 1982 roku dołączono do rejestru zabytków pozostałe obiekty zespołu wraz z parkiem, w sumie objęto ochroną konserwatorską pow. 7,5 ha. Niestety fakt wpisania na listę zabytków nie zmienił niczego w sytuacji zespołu dworskiego w Udryczach. Nadal nie przeprowadzano żadnych poważnych prac remontowych czy konserwatorskich.
Kiedy trafił w prywatne ręce w 2007 roku oficyna wchodząca w skład kompleksu była w stanie ruiny i groziła katastrofą budowlaną. Ten obiekt był w najgorszym stanie. Kaplica ariańska była w dużo lepszej kondycji ze względu na to, że do lat 80-tych XX wieku była użytkowana jako kościół parafialny. Dwór zgodnie z aktem zakupu miał funkcjonować do lipca 2010 roku jako szkoła podstawowa.
Budynek przez lata ogrzewany, jest najmniej zawilgocony, wymaga jednak gruntownego remontu. Również park był zaniedbany - zarośnięte były prawie całkowicie główne aleje oraz zamulone było oczko wodne, cały teren porastały dzikie krzewy i chwasty. Dawny domek ogrodnika ? zarządcy, opuszczony od kilku lat przez ostatnich mieszkańców nie nadawał się bez remontu do użytku.

tekst: Krystyna Stańczyk 2011

Park

Pozostałości parku z XVIII w., przekomponowany na krajobrazowy z pocz. XIX w.

Inne

Kaplica zw. ariańską obecnie rzymsko-katolicka z XVI lub XVII w. Odbudowana w latach 1957-1958.
Oficyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.