Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Szystowice

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Grabowiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/238 z 25.01.1983

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 1872 r.
Wieś , nad rzeką Kalinówką, w obrębie Działów Grabowieckich. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1394 roku. W 1737 roku miejscowość należała do Andrzeja Niecielskiego a w 1814 roku właścicielami Szystowic, Majdanu, i Kalinówki i Skibie byli Anna z Kowuzbich i Mikołaj Teleżyńscy od których zapewne w 1815 roku dzierżawił Szystowice Rajmund Chmieliński.
W 1820 roku Anna Teleżyńska przekazała majątek swemu synowi Henrykowi Czernieckiemu, ale w 1842 roku jego właścicielem był Wojciech Wolnicki.
W 1860 roku właścicielem wsi został Jan Kaczkowski, a w 1874 roku Szystowice i Skibice nabyła Cecylia z Kiełczewskich Weychert, żona Emiliana .
W okresie międzywojennym majątek objął Piotrowski i gospodarzył w nim do reformy rolnej w 1944 roku.
W XIX wieku zbudowano we wsi dwór murowany z cegły, założony na rzucie zbliżonym do litery L. Część frontowa dworu, parterowa przykryta jest dwuspadowym dachem. Od przodu znajduje się portyk na osi fasady, a od tyłu półkolisty ryzalit oraz czworoboczna wieża kryta hełmem namiotowym. Południowy bok dwom jest przedłużony, natomiast krótsze skrzydło litery L stanowi młodszy budynek piętrowy dostawiony do budynku głównego. Część piętrowa dworu przykryta jest dachem dwuspadowym. Wokół rezydencji założono park.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.