Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Sobieska Wola
2013, zdjęcie Tomasz Banach
Miniatura Sobieska Wola Miniatura Sobieska Wola Miniatura Sobieska Wola Miniatura Sobieska Wola Miniatura Sobieska Wola Miniatura Sobieska Wola

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomasz BanachGrzegorz Chowicki

Sobieska Wola

Województwo:lubelskie
Powiat:lubelski
Gmina:Krzczonów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX-XX w., nr rej.: A/882 z 6.04.1984

Stan obecny

Remont dworu w końcowej fazie.

Historia

Powstanie zespołu dworsko-parkowego w Woli Sobieskiej szacuje się na przełom XVI i XVII wieku. Sobiescy wybudowali na wzniesieniu dwór i otoczyli go parkiem krajobrazowym z pięknym drzewostanem. W majątku Sobieskich na przełomie XVIII i XIX wieku został wzniesiony obecny - murowany dwór, który następnie, wraz z majątkiem trafił w ręce starego szlacheckiego rodu Stryjeńskich. W następnych latach majątek zmieniał właścicieli.
W okresie międzywojennym prowadzono tu hodowlę zarodową koni czystej krwi arabskiej i hodowlę ryb. Po wojnie nastąpił upadek dawnej świetności majątku. Kolejne lata stanowią okres dewastacji i sukcesywnego popadania w ruinę. Remontowany w 1912 i 1939 roku oraz w latach 60. XX w.
W roku 2003 dwór trafił w ręce gospodarza, który - dosłownie w ostatniej chwili - uratował nieruchomość przed całkowitym upadkiem, przeprowadzając gruntowny, generalny remont całego obiektu. Obecnie remont dworu znajduje się w fazie wykończeniowej.

tekst: swola 2009

Park

Park z XIX w. około 2,4h ze starodrzewiem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.