Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Piotrawin

Województwo:lubelskie
Powiat:opolski (lubelski)
Gmina:Łaziska
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna. Pensjonat.

e-mail: pensjonat@piotrawin.pl
www.piotrawin.pl
Kontakt: 600 004 608

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w.
Ostatnimi właścicielami majątków Kamień i Piotrawin byli Cywińscy, którzy przybyli na Powiśle w latach 70. XIX wieku. Pierwszy przybył tu Ludomir Cywiński (1839-1915). Był powstańcem 1863 roku. Wstąpił do wojska powstańczego jako porucznik i awansował do stopnia kapitana. Używał pseudonimu "Rokita".
Ludomir Cywiński był (być może już w latach 60. XIX wieku) właścicielem niewielkiego folwarku Raj (10 domostw, 57 mieszkańców i 397 morgów ziemi) leżącego na wysokim, lewym brzegu Wisły, stanowiący południowe przedmieście Solca. Dokładnie naprzeciw Raju znajduje się Piotrawin.
W 1870 roku Ludomir Cywiński kupił za sumę 60 tysięcy 800 srebrnych rubli poduchowne dobra piotrawińskie obejmujące 1524 morgi. Dobra te w 1885 roku składały się z dwóch folwarków: Piotrawin i Kępa Piotrawińska.
W Piotrawinie był murowany dwór z pierwszej połowy XIX wieku, który Cywińscy przebudowali pod koniec stulecia i ponownie unowocześnili w roku 1927.Około 1880 roku Ludomir Cywiński dokupił do Raju i dóbr Piotrawin sąsiednie dobra Kamień. Swój nadwiślański majątek Ludomir Cywiński podzielił między dwóch synów: starszy Stanisław otrzymał Kamień, młodszy Juliusz dostał Piotrawin.

Inne

Spichlerz z suszarnią z lat 20. XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.