Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7194, 23.3343

Motwica

Województwo:lubelskie
Powiat:bialski (podlaski)
Gmina:Sosnówka
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Na przełomie XVIII/XIX w. wzniesiono w Motwicy dwór, zdewastowany w roku 1945, a następnie stopniowo rozbierany. Dawne założenie dworskie usytuowane na zach. krańcu wsi.

Zachowany natomiast budynek gospodarczy, zapewne z pocz. XIX w., dawniej obora lub stajnia dworska. Murowany z cegły, otynkowany i boniowany. Prostokątny, z bramą wjazdową od szczytu, w płytkiej arkadzie zamkniętej półkoliście. Dach czterospadowy, kryty dachówką.

Opis

Dwór (obecnie brak pozostałości) klasycystyczny, zwrócony frontem na zach. Murowany z cegły, otynkowały, częściowo boniowany. Parterowy na rzucie prostokąta, z dwoma krótszymi skrzydłami od tyłu, z których pn. w daleko posuniętej ruinie, oraz nieistniejącym dziś, sześciokolumnowym portykiem od frontu, zachowanym jedynie w partii fundamentowej. Dwutraktowy, układ wnętrza w obecnym stanie mało czytelny.
Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, poziomo boniowana, rozczłonkowana szerokimi ślepymi arkadami zamkniętymi półkoliście; na osi wąski portal z dwoma oknami po bokach, zamknięte półkoliście, w typie serliany o przerwanym nadprożu, ujęte po bokach trzema parami pilastrów toskańskich. Dach dwuspadowy, kryty dachówką.

Park

Park w większości wycięty, niegdyś z gazonem i podjazdem od frontu; na tyłach dworu, na osi prostokątna sadzawka.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.