Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Krzyżowice
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura KrzyżowiceMiniatura Krzyżowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krzyżowice
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9949, 16.877

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerGREGORIUS ...

Krzyżowice

Kiefernberg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kobierzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 499/W z 29.07.1982
Park:nr rej.: 244 z 28.07.1950

Stan obecny

Obiekt znacjonalizowany w 1945r. - przekazany w 1946r. Uniwersytetowi Wrocławskiemu na Ośrodek Doświadczalny Wydziału Rolnego . W 1953r zespół przeszedł w posiadanie Kuratorium Oświaty i Wychowania na Technikum Rolnicze . Do dziś pełni funkcje oświatowe - jako Powiatowy Zespół Szkół Nr.1 mieszczący Technikum Rolnicze , Weterynaryjne i Zasadniczą Szkołę Zawodową .

Historia

Od ok XIVw w Krzyżowicach istniała wieża mieszkalna na wyspie otoczonej fosą do której dobudowano następnie budynek mieszkalny . W XVIIIw. Rodzina von Reichel wybudowała nieco na Płd od w/w nowy barokowy zespół dworski z folwarkiem i pałacem o neobarokowym korpusie i z neogotycką wieżą w otoczeniu założenia parkowego .
Od ok 1830r. Właścicielem dóbr był rotmistrz von Tschirschky-Reichell , następnie hrabia Mortimer von Tschirschky-Renard , następnie hrabina Euphemie zu Eulenburg-Prassen i po jej śmierci w 1924r. Jej spadkobiercy do 1945r.

Pałac murowany, na planie podkowy, o skrzydłach dwutraktatowych, piętrowy, nakryty dachami dwuspadowymi, z wieżą z 1854 r. w narożu korpusu. Był przebudowywany w XIXw oraz w latach 1953-1955, w 1973 i 1980 roku. . We wnętrzu zachowane sale z dekoracją sztukatorską na sufitach, w dawnej jadalni ściany wyłożone kafelkami z Delft.

Opis

Budynek barokowo-neobarokowy, trójskrzydłowy - skrzydła są barokowe, korpus neobarokowy, zaś wysoka wieża neogotycka.

Park

Park uporządkowany rękami młodzieży . W parku - ruina kaplicy przypałacowej i liczne dawne kamienne słupy ogrodzeniowe , niektóre z nich z sygnaturami dawnych właścicieli ..

Inne

W Rejestr Zabytków wpisane są :
- pałac
- oficyna I
- oficyna II, nr 2 c
- pawilon ogrodowy
- spichrz
- park

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 5 miesięcy temu
Palac w Krzyzowicach przybral na kosmetyce a i w srodku remontowana jest duza reprezentacyjna sala. Korytarz zachowal wiele oryginalnych elementow choc "lew" zapewne do dzis oplakuje utrate swej lapy. Oby nikt juz korzystajacy z palacu nie zrobil mu innej krzywdy...