Skatalogowanych zabytków: 11268
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7261, 22.8395

Kopina

Województwo:lubelskie
Powiat:parczewski
Gmina:Milanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1936-38 r., nr rej.: A/499 z 9.05.2005

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór zbudowany w latach 1936-1938.

Dwór stanowi cenny przykład polskiej architektury drewnianej, jako podstawowego materiału do jego budowy użyto drewna modrzewiowego.
Niezwykła jest dobrze udokumentowana i znana przeszłość majątku, na który składały się dwór i otaczający go 4 ha park.
Majątek ziemski w Kopinie został wniesiony w posagu przez Elżbietę Wielopolską po zawarciu małżeńskiego między nią a Włodzimierzem Czetwertyńskim. Dla młodej pary wzniesiono dwór, według projektu przygotowanego w pracowni warszawskiej (do dziś zachowane są zdjęcia modeli dwóch różnych projektów dworu).
Rodzina Czetwertyńskich mieszkała w dworku do 1940 roku, przez następne lata wojny na polach przylegających do posiadłości funkcjonowało polowe lotnisko niemieckiej Luftwaffe, a sam dwór zajęło dowództwo wojskowe. Po zajęciu terenu przez wojska radzieckie dwór pełnił rolę szpitala polowego. W latach powojennych majątek znacjonalizowano, a w dworze do 1999 roku mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie w rękach prywatnych.

Park

Park z końca XIX w.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Katarzyna Adamowicz8 lat i 8 miesięcy temu
Dzień dobry, sprostuję trochę opis dworu. Po pierwsze dwór został osobiście zaprojektowany przez Elżbietę i Włodzimierza Czetwertyńskich i sami nadzorowali jego budowę, w posagu dostali jedynie ziemię. Po drugie rodzina Czetwertyńskich mieszkała do `39roku w Kopinie, a dwór był otoczony zabudowaniami gospodarczymi i folwarkiem. Po nacjonalizacji majątku dwór nigdy nie został sprzedany przez gminę.Budynek został wydzierżawiony, wyremontowany i mieściło się w nim gospodarstwo agroturystyczne.