Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Krobielowice
2015, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura KrobielowiceMiniatura Krobielowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0069, 16.7985

Krobielowice

Blüchersruh

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kąty Wrocławskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII-XIX
Obiekt:zamek, nr rej.: 1794 z 20.08.1966
Park:nr rej.: 364/W z 24.07.1976

Stan obecny

Hotel. Pole golfowe. Budynek bramny.

Historia

Zamek zbudowany w latach 1570-1580 dla zakonu norbertanów. Zakonnicy rozbudowali dwór, by mógł pełnić funkcje administracyjne. Na przełomie XVI i XVII w. opat Jerzy Scultetus postawił budynek, który najprawdopodobniej stanowi północne skrzydło budowli. W latach 1699-1704 z inicjatywy opata Karola Kellera wzniesiono trzy skrzydła o charakterze barokowym zapewne wg projektu klasztornego budowniczego Jana Frölicha, które otoczyły dziedziniec z krużgankami. Koniec XVIII w. przyniósł pałacowi zmianę wystroju elewacji i układu wnętrz. Pod rządami Blüchera rozebrano istniejącą bramę.
W roku 1878 zamek przebudowano w stylu neogotyckim, dostawiając trzy narożne, cylindryczne wieże zwieńczone szpiczastymi hełmami, zachodni taras, loggie przy południowo-zachodnim skrzydle oraz nową wieżę bramną. W latach 1938-1939 przebudowano zamek wg projektu Hogreve, a architekta wrocławskiego, rozbierając północną wieżę i zmieniając układ wnętrz.
W 1417 cała miejscowość została zakupiona przez opata klasztoru norbertanów Andrzeja Rugelera. Wieś należała do zakonu do roku 1810, gdy ich majątek został sekularyzowany. W 1814 król Fryderyk Wilhelm III obdarował wsią feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera w nagrodę za zwycięstwa w walce z Napoleonem. Jego potomkowie posiadali zamek do końca II wojny światowej. Po 1945 roku w zamku mieściły się mieszkania pracownicze PGR-u. W 1991 roku nabyła go spółka PHU ANtyki-MSV, własność dalekiego krewnego Blücherów, która wyremontowała budowlę przeznaczając ją na cele hotelowo-rekreacyjne.

Opis

Budynek renesansowo-barokowy, czteroskrzydłowy, z dziedzińcem obwiedzionym krużgankami. Zachowały się renesansowe obramienia okienne i portal. Elewacja frontowa jest asymetryczna o nieregularnym rozkładzie okien. Wnętrza pałacu uległy zniszczeniu po wojnie, zachowały się: herb opacki norbertanów w manierystycznym portalu głównym, kartusz z herbem zakonu w niszy ściany skrzydła południowego, eklektyczny kominek w sieni głównej z herbem von Blüchera, kominek w holu.

Park

Dokoła zamku rozciąga się park z kanałami i stawami, który przechodzi w las.

Inne

Zachowały się zabudowania gospodarcze: oficyna, stajnia, folwark i dom czeladny. Do zamku prowadzi brama z 1878 roku zbudowana częściowo z granitu (parter), częściowo z drewna (piętro), która pierwotnie miała spuszczaną kratę oraz most, do którego budowy użyto jednego z pałacowych portali.
Folwark, nr rej.: 36/A/00/1-3 z 23.10.2000:
Mauzoleum marszałka G.L. Blüchnera, przy drodze z Krobielowic do Kątów, 1846-53,
nr rej.: 517/W z 17.02.1984

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.