Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Grabowiec

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Grabowiec
Rodzaj obiektu:Zamek

Historia

Dziś zachowane są tylko pozostałości po średniowiecznym zamku. Wznoszą się one na cyplu, na lewym brzegu rzeczki Kalinówki. Relikty budowli zostały przebadane w 1968 i 71 roku.
Pierwsza wzmianka poświadczająca ośrodek rezydencjonalny pochodzi ze źródeł staroruskich i potwierdza przebywanie w nim Wasylka- syna księcia włodzimierskiego Romana w 1268 roku. Ziemia bełska w roku 1387 została wcielona do Korony. W rok później z inicjatywy Władysława Jagiełły została nadana księciu płockiemu Siemowitowi IV.
Po śmierci tego ostatniego została inkorporowana do Korony a Grabowiec zaczął pełnić funkcję siedziby starostwa grodowego. Taki stan rzeczy utrzymał się aż do rozbiorów. Zamek stał się zatem miejscem rezydowania starostów.
Inwentarz z roku 1617 mówi o drewnianej zabudowie oraz murowanej baszcie umieszczonej w południowo zachodnim narożu założenia.
Następny etap budowy zamku, wiążący się z jego odbudową i wprowadzający nowe murowane budynki miał miejsce po 1655 roku i był podjęty z inicjatywy uchwały sejmowej. Na czas zaborów przypada pełnienie przez zamek funkcji więzienia. W roku 1807 po przejęciu zamku przez Feliksa Radziejowskiego zamek został doszczętnie rozebrany. Nie znamy dziś układu przestrzennego zamku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.