Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Dęblin
2016, zdjęcie Tomek Malik
Miniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura DęblinMiniatura Dęblin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5627, 21.8653

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomek Malik

Dęblin

Województwo:lubelskie
Powiat:rycki
Gmina:Dęblin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XX w., nr rej.: A/960/1-15 z 12.04.1988

Historia

Pałac Mniszchów sprzed 1747 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Pawła Antoniego Fontanę. Przebudowany w latach 80. XVIII w. wg projektów Dominika Merliniego. Uległ pożarowi w latach 1915-1918. W 1924 roku przebudowany cały kompleks przez Antoniego Dygata. Uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych, odbudowany po 1950 roku.

Opis

Budynek klasycystyczny, dwukondygnacjowy, z dwuspadowym dachem, rząd prostych okien na piętrze i parterze.

Park

Park z 1779 roku zaprojektowany przez Jana Christiana Schucha. Przekształcony po 1790 roku zaprojektowany przez D. Mac Clair i ok. 1920 roku projekt F. Szaniora.

Inne

Oficyny znajdują się przed pałacem i pochodzą sprzed końca XVIII w., być może wg projektów D. Merliniego. Przebudowane w XIX i XX w. Kaplica (dom wspomnień ) na wyspie i pawilon ogrodowy z 1841 roku. Znajduje się także oficyna kuchenna i dom ogrodnika.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Obecnie w pałacu mieści się Rektorat Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Oficyny są obecnie hotelami (dla żołnierzy oraz pracowników) o nazwach Dedal oraz Ikar. W jednym z hoteli trwał w tym roku gruntowany remont zarówno wewnątrz jak i zewnątrz, drugi czeka na remont.