Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Cicibór Duży

Województwo:lubelskie
Powiat:bialski (podlaski)
Gmina:Biała Podlaska (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ruiny.
Stacja Oceny Odmian Roślin
Odnowiona kaplica przy dworze. Zabudowania gospodarcze wykorzystane przez różne firmy.

Historia

Dwór z lat 20. XX w.

W pocz. XVI w. własność Zabrzezińskich, 1577 Piotrowej Kopciowej, 1580 Stanisława Oleńskiego.
W 1583 przekazana przez Mikołaja Kiszkę, wojewodę podlaskiego, żonie Barbarze z Chodkiewiczów, następnie (po śmierci Mikołaja seniora) własność Mikołaja Kiszki, starosty drohickiego.
Od końca XVI w. w posiadaniu Radziwiłłów. Ok.1689 architekt Józef Belotti zaangażowany do budowy ich letniego dworu. W pocz. wieku XVIII istniała tu pracownia tkacka założona przez Annę z Sanguszków Radziwiłłową, zaś w poł. XVIII w. mieszkały tu aktorki występujące w teatrze w Białej, na dworze Hieronima Floriana Radziwiłła.
W 1790 z zastawie u biskupa łuckiego Feliksa Turskiego. W 1820 r. nabyta wraz z Terespolem przez Kaspra Gruszeckiego, wówczas budowa nowego dworu.
Po 1875 w posiadaniu Budziszewskich, 1905 Michała Pereszywkina, przed 1914 nabyta przez Kazimierza Gierkowicza i w posiadaniu tej rodziny do 1939 r. W latach 60-tych XX w. wieś spopularyzował na całą Polskę Kazimierz Grześkowiak piosenką "Panny z Cicibora". :) Zachowały się pozostałości założenia dworskiego.
Dwór zniszczony w 1939 i 1944.
Do naszych czasów przetrwały pozostałości zabudowań folwarcznych z II poł. XIX w. - dwie obory, spichlerz i lamus (obecnie własność mieszczącej się tu Stacji Oceny Odmian Roślin).

Park

Na zachód, w zakolu Klukówki, pozostałości parku krajobrazowego z I poł. XIX w.
(resztki nasadzeń alejowych, ślady kwaterowego ogrodu włoskiego z XVII/XVIII w.), wydzielonego szpalerami lipowymi, przekomponowanego na przełomie XIX i XX w. (po 1958 zniekształconego przez nowe zabudowania).

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.