Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Maciej SztorcOlga KrysaRafał GościnnyGrzegorz ChowickiMarek WysokińskiMarek KosmalaBrzezice
Województwo:lubelskie
Powiat:świdnicki (lubelski)
Gmina:Piaski
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:świdnicki (lubelski)
Gmina:Piaski
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski, nr rej.: A/731 z 11.08.1977Stan obecny
Od ponad dwóch lat jest w rękach fundacji, która do tej pory nic nie zrobiła, pałac pozostawiony sam sobie, niszczeje z miesiąca na miesiąc, dodatkowo dewastowany przez okolicznych mieszkańców. Park już niczym nie przypomina parku, totalnie zarośnięty. A jak tu było pięknie, wiem z opowieści mojej mamy, która tutaj chodziła do szkoły. Kręci się łza w oku patrząc jak to wszystko odchodzi...Na tablicy opisowej widnieje informacja że obiekt znajduje się w rękach prywatnych (info z dn. 30.IV.16 r.)
Historia
Dwór z 1. poł. XIX wieku powstał w miejscu starszego dworu z okresu odrodzenia.Początki Brzezic sięgają 1330 roku, kiedy miała tu miejsce zamiana prawa lokacyjnego średzkiego na magdeburskie. Brzezice pozostawały wtedy w rękach biskupa krakowskiego, by w XVIII wieku przejść na własność Aleksandra Lanckorońskiego. W 1862 roku wieś należała już do rodu Zambrzyckich, którzy prawdopodobnie wystawili murowany dwór, przebudowany przez kolejnych właścicieli z hrabiowskiego rodu del Campo Scipio.
W czasie II wojny hrabia Włodzimierz del Campo był mediatorem między Niemcami a okoliczną ludnością, bronił jej przed aresztowaniami i wysyłką na przymusowe roboty, a we dworze schronienie przed represjami ze strony okupantów znalazło wielu ludzi
Z tyłu domu na przełomie XIX i XX wieku, odbudowano prostopadłe skrzydło.
Opis
Budynek ma kształt prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem, zwrócony jest ku wschodowi. Zbudowany z kamienia, dach pokryty jest gontem. Z tyłu domu na przełomie XIX i XX wieku, odbudowano prostopadłe skrzydło. Do niedawna w budynku znajdowała się szkoła podstawowa.Park
Park z przełomu XVIII i XIX w., aleja lipowa.W parku rośnie około 500 drzew, wśród nich ponad kilkuset letni dąb. Wg informacji miejscowego historyka p. Świetlickiego, ów dąb liczy sobie już 600 lat, niestety rozpadł się na 3 części, obecnie można podziwiać jego potężne pozostałości.
Inne
Stajnia, obora fornalska i obora z 1924 roku. Stodoła i spichlerz z 1868 roku.Magazyn z 1937 roku . Kuźnia i kuchnia z pocz. XX w. Pozostałości ogrodzenia z bramą z 1900 roku.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.