Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kostrzyna
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KostrzynaMiniatura KostrzynaMiniatura Kostrzyna

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kostrzyna
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

daria kobusRafał GościnnyBogdan Adler

Kostrzyna

Trattlau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:zgorzelecki
Gmina:Zgorzelec (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1903 z 12.01.1967
Park:nr rej.: 843/J z 12.07.1984

Stan obecny

Po przebudowach z XIX i XX w.zatracił cechy stylowe. Budowniczym pałacu był najprawdopodobniej Rudolf Ernst von Kyaw. Mieszkał i zmarł w tym pałacu.

Po 2WŚ - oczywiście zespół użytkowany przez PGR .. Po tzw. Transformacji - podobno wykupiony przez prywatnego właściciela - ale do dziś sladów zabezpieczeń a tym bardziej remontu obiektu nie widać .. Pałac i budynki folwarczne - obecnie już nie zamieszkane .

Historia

Barokowe założenie pałacowo-dworskie o pow. 46000 m2 wzniesiono tu w latach 1756(tablica erekcyjna) -1757(tablica na portalu) dla Christopha Ernsta i Eleonory von Uechritz, być może wykorzystując pozostałości starszego dworu.
Skierowana ku północy fasada eksponuje portal z herbami inicjatorów budowy.
Ostatnimi właścicielami majątku była rodzina von Tauchnitz.
Było to założenie dworskie z pałacem i licznymi budynkami folwarcznymi obejmującymi czworokątnie folwarczny majdan .

Opis

Powierzchnia terenu wraz z parkiem 46000 m2, pałac powierzchnia użytkowa 800 m2.
Założenie dworskie w Kostrzynie tworzy ciekawy zespół krajobrazowy powiązany z przyległym kompleksem leśnym i 150-letnią aleją lipową. Zachowane elementy architektoniczne potwierdzają iż barokowy pałac w Kostrzynie wzniesiony został ok. połowy XVIII w. (ozdobny portal z datą 1757). Z uwagi na położenie wsi Kostrzyna na terenie dawnych Górnych Łużyc istnieją zasadnicze trudności z ustaleniem wcześniejszej historii dóbr niż w połowa XIX w. Pałac w Kostrzynie jest obecnie dwukondygnacjowym, podpiwniczonym budynkiem założonym na planie prostokąta i krytym wysokim czterospadowym dachem z lukarnami. Od wschodu do elewacji bocznej dostawiono podcień w formie trzech arkad wspartych na filarach, dźwigające loggię. Wewnątrz budynku ukształtowana została obszerna sień mieszcząca stare schody.
Fasadę frontową zaakcentowano po środku ozdobnym portalem z datą 1757r. Ściany boczne rezydencji posiadają po 5 osi okiennych. Na terenie folwarku zachowały się XIX wieczne budynki gospodarcze. Godny uwagi jest dom czeladny z XVIII-go stulecia. Pałac w Kostrzynie elewacją frontową zwrócony został na północ, w stronę prostokątnego dziedzińca folwarcznego, wokół którego skupiono gospodarczą zabudowę. Przed Pałacem uformowano wysoki podjazd, wzmocniony murem oporowym. Droga prowadząca na ów podjazd obiegała gazon, stromo opadający w dół od rezydencji i oddzielający część przypałacową od gospodarczego majdanu. Po wschodniej stronie pałacu znajdował się mały ogród ozdobny na planie półkola. Po ogrodzie tym pozostał dzisiaj bezdrzewny, płaski i splantowany teren o wyraźnie ukształtowanych granicach. Na osi ogrodu powstała formowana aleja lipowa, dzisiaj ok. 150-letnia. Poprzez ogród i aleję poprowadzono oś widokową. Niewielki teren znajdujący się między aleją lipową, a folwarkiem zaadaptowano na cele rekreacyjne. Założono tam mały park. Wśród występującego tam drzewostanu wyróżniają się stare buki odmiany zwisłej i dąb czerwony.




Park

Park krajobrazowy z XIX w., o powierzchni 4,11 ha.

Inne

Budynek mieszkalno inwentarski(dom czeladny), powierzchnia ok. 500 m2.
Masztalarnia, powierzchnia ok. 400 m2.
Budynek mieszkalno-gospodarczy, powierzchnia ok. 200 m2.
Budynek mieszkalno-gospodarczy z oborą, powierzchnia ok. 1400 m2.
Dom ogrodnika, powierzchnia ok. 120 m2.
Ruiny wozowni.
Stodoła, powierzchnia ok. 450 m2.
Warsztat, powierzchnia ok. 300 m2.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Katarzyna Sosnowska11 lat i 5 miesięcy temu
Faktycznie obiekt na dzień dzisiejszy jest zaniedbany, popada w ruine a wręcz się sypie. Wszystko za sprawą nowego właściciela który obiekt kupił ale nie interesuje sie nim wogóle. Aż żal patrzeć jak te budynki niszczeją ale niestety nic nie mozna z tym zrobić. Skoro jest wpisany na listę zabytków może niech oni zaczną działać...
marek napireralski8 lat i 4 miesiące temu
Tak Urzad gminy pozbył sie problemu i teraz ma gdzies co sie z tymi budynkami dzieje,nikt sie nie interesuje stanem ani zabezpieczeniem wejsc ,np do pałacu,pani sołtys bedzie pierwsza na liscie jezeli dojdzie do tragedii jak ktos wejdzie do srodka a sie cos zawali,niestety musi dojsc najpierw do tragedii zeby cos z tym zrobic
marek napireralski8 lat i 4 miesiące temu
dodam ze systematycznie jest okradany z wszystkiego co mozliwe
Kierownik Zamieszania5 lat i 10 miesięcy temu
Pan MAREK NAPIRERALSKI chyba wszystkie rozumu pozjadal. Co ma sołtys do pilnowania i odpowiedzialności co do czyjejś własności.wlasciciel jest zobligowany do zabezpieczania i ochrony obiektu.od kilkunastu lat jest już własnością prywatnego posiadacza który nic nie robi by w kierunku bezpieczeństwa obiektu.zabytki tak wielka instytucja nie interesuje się by ten piękny pałac nie niszczył się.