Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Korytów
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura KorytówMiniatura Korytów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Korytów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerGREGORIUS ...

Korytów

Koritau (1937-1945 Kartau)

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Kłodzko (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 838/WŁ z 18.09.1981
Park:nr rej.: 837/WŁ z 14.09.1981

Stan obecny

W 1945r. - uszkodzony .
Po 2WŚ - PGR , później ANR ....
W 2014r. Stał się siedzibą Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego - która wkrótce upadła .. Nieremontowany , zabezpieczony , raczej niedostępny .

Historia

Rezydencja powstała prawdopodobnie w XVIw - strawiona przez pożar , odbudowana jako pałac w 1711r przez Antoniego von Hartinga .
W XIXw - remontowany . Dobudowano wówczas oficynę mieszkalną .

Opis

Budynek klasycystyczny, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty niskim dachem, pokryty blachą falistą, podpiwniczony. Dziedziniec zamyka brama murowana z cegły, otwarta półkoliście, zwieńczona półkolistym gzymsem. Przy bramie krótki odcinek muru kamiennego, tynkowanego.

Park

W otoczeniu pałacu park z pomnikowymi drzewami - obecnie zaniedbany ..

Inne

Zabudowania gospodarcze pochodzą z XIX w., z kamienia i cegły, pokryte papą. Budynki do remontu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 4 miesiące temu
W Korytowie mielismy rowniez okruch szczescia...Otoz stojac juz pod sama brama ladnie pokazana na zdjeciu Bogdana ( ja sfotografowalem ja juz od wewnetrznej strony :) ) zastanawialismy sie jak dostac sie na teren palacu nie wchodzac w konflikt z...prawem :). Az tu nagle podjechal starszy pan...okazalo sie, ze byl to byly pracownik stojajcego nadal na terenie palacu spichlerza ( to ten budynek ozdobiony dwoma reliefami w ksztalcie twarzy, czesto mylony z samym palacem, ktory to posiada zielony dach i jest budynkiem stojacym obok, choc oba dzieli waski na jedynie dwa metry przesmyk, co staralem sie pokazac na zdjeciu i byc moze dlatego bywaja czesto mylone ). Otoz ow pan wskazal nam miejsce zamieszkania "klucznika" palacu, ktory to posiada magiczny klucz do owej bramy. Okazalo sie, iz wlasciciel zmieszkajacy jak narazie w Australii pragnie przekazac w przyszlosci palac wraz z wieloma nadal stojacymi budynkami gospodarczymi swym dzieciom bedacym obecnie jeszcze w wieku szkolnym. Musielismy u klucznika wzbudzic zaufanie, poniewaz zechcial pozyczyc nam klucz do bramy bysmy mogli zwiedzic cala posesje i zrobic kilka zdjec z bliska, choc sam palac byl zamkniety...