Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Łysomice
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura ŁysomiceMiniatura Łysomice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MTymoteusz SłowikowskiMarek Kujawa

Łysomice

Lissomitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Łysomice
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność AWR, biura.

Historia

Pałac z 1848 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1381 r. Zwana była wówczas Poszesdorff. Znajdował się tu folwark krzyżacki należący do komturstwa toruńskiego. W 1429 r. wielki mistrz Paweł von Russdorf wyraził zgodę na zamianę części wsi dokonaną pomiędzy komturem toruńskim, Ludwikiem von Landsee, a mieszczaninem toruńskim, Janem von der Merse. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk przekazał wieś radzie miasta Torunia, która w latach następnych ją wydzierżawiała. Dzierżawcami byli, m.in. w 1690 r. Adam Mlekicki, w 1720 r. Jacob Weardt, w 1860 r. Jacob Wolff , a w 1770 r. Martin Spiller. W 1855 r. majątek należał do Lucjana Prądzyńskiego, a od 1862 r. do rodziny Donimirskich. Pod koniec XIX w. wzniesiono tu obecny pałac. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Jan Donimirski, rozstrzelany przez Niemców w lasku w Barbarce k. Torunia, w październiku 1939 r. Po 2 wojnie światowej dobra znacjonalizowano. Pałac był remontowany i przebudowany w 1971 r. Po przekształceniach 1989/90 r. obiekt przejęła Agencja Własności Rolnej.

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany. W fasadzie ozdobą jest centralnie umieszczony piętrowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym frontonem.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. Rośnie tu cenny starodrzew reprezentowany przez 38 gatunków drzew. W pobliżu zabudowań leśniczówki Łysomice znajduje się pomnik przyrody - głaz narzutowy o obwodzie 250 cm i wysokości 70 cm z napisem ?TK 1817 ? 1917?, upamiętniającym setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki wykonanym z inicjatywy Jana Donimirskiego, właściciela dóbr łysomickich.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX/XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.