Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaPiecki
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Własność prywatnaHistoria
Dwór z XIX w.Piecki to stara wieś leżąca nad Gopłem. Jeszcze przed 1489 r. należała do kapituły kruszwickiej. W XVI w. mieszkał tutaj ks.Stanisław Grochowski - kanonik i kustosz kruszwicki, poeta. Przez stulecia właścicielami były wielopokoleniowe rodziny Wypijewskich, Kowalskich, Bogaczów i Rosów. Wieś w poł. XIX w. dzieliła się na Piecki Małe i Piecki Wielkie. Małe miały 4 domy i 47 mieszkańców; Wielkie - 16 domów i 142 mieszkańców (120 katolików i 22 protestantów). Największe gospodarstwo w Pieckach Małych należało do Jakuba Miecha, a później Głowackiego (1882 r. ). Prawdopodobnie dla jednego z nich wzniesiono tu obecny dwór. Na przeł. XIX i XX w. mieszkali tu Bogaczowie, m.in. Wincenty Bogacz, syn Wojciecha i Franciszki z domu Hałas. Miał trzech braci: Władysława, Jana i Mieczysława, który jako ksiądz był proboszczem i kanonikiem w Gnieźnie. Dzieciństwo spędził w Pieckach, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie podjął naukę w szkole rolniczej. Po ślubie ze Stefanią Morkowską objął resztówkę w majątku Ornasowo k. Pelplina. W budynku dworu zamieszkała prawdopodobnie rodzina Patyków - Jan i Marta, których córką była Maria Patyk (1924-2011). Członkini Koła Włościanek. Po 2 wojnie światowej wielokrotnie odznaczana za pracę pedagogiczną, na rzecz kultury ludowej Kujaw, m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga, Ministra Kultury i Sztuki z 1996 r. za całokształt pracy twórczej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2001 r.
Opis
Dwór późnoklasycystyczny. Budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, na kamiennej podmurówce, podpiwniczony, nakryty dwuspadowym dachem. Wejściem zwrócony na wschód. W fasadzie poprzedzony znacznym ryzalitem zawierającym portyk kolumnowy dźwigający wystawkę z oknami zamkniętymi łukami, zwieńczoną trójkątnym frontonem. Do północnego szczytu dobudowana (być może późniejsza) piętrowa oficyna. Budowla stanowi ciekawy przykład architektury wiejskiej na tych terenach.Park
Brak założenia parkowego.Inne
Zabudowania gospodarczetekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.