Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Kondratowice
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura KondratowiceMiniatura Kondratowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJerzy Mrozek

Kondratowice

Kurtwitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:strzeliński
Gmina:Kondratowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, nr rej.: 84/A/02/1-16 z 29.03.2002
Obiekt:pałac, nr rej.: 52/A/01 z 31.05.2001

Stan obecny

Pałac został wykupiony przez niezwykle sympatyczne niemieckie małżeństwo, które z pietyzmem go odrestaurowało, a teraz z dużym zrozumieniem ludzi miłujących obiekty pałacowe umożliwia jego oglądanie.

Historia

Najstarsza część pałacu pochodzi z XVI w., powstała na miejscu dawnego, niewielkiego zamku. Około 1740r. rezydencję przebudowano w duchu baroku. Kolejna spora przebudowa, tym razem na eklektyczną mieszankę neoklasycyzmu i neorenesansu francuskiego, odbyła się w 1891r. Po II WŚ pałac przeszedł w ręce Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W 1973r. budynek został wyremontowany, odnowiono wnętrza i dostawiono przybudówkę (obecnie rozebrana). Kolejny remont wykonano już współcześnie. Majątek w Kondratowicach wyjątkowo często zmieniał właścicieli, wśród nich znaleźli się m.in. książęta: legnicki i Habsburgowie. Pałac najdłużej przebywał w kluczu rodziny Rohde (XIX ? XX w.). Po drugiej wojnie światowej majątek uległ nacjonalizacji.

Opis

Eklektyczny pałac z I poł. XVIII w. Ten rozłożysty budynek jest murowany, otynkowany, o trójskrzydłowej i dwukondygnacyjnej bryle. Od strony głównego podjazdu pałąc otacza fosa. Skrzydła boczne wzniesione są podpiwniczone, parterowe, nakryte są dachami dwuspadowymi. Elewacje budynku wzbogacone są boniowaniem, gzymsami i szczytami, okna - opaskami. Nad wejściem głównym znajduje się niewielki portal, a nad nim balkon. Powyżej wznosi się eklektyczny, trójkątny szczyt z okulusem. Wnętrza zbudowano w układzie dwutraktowym. Większość pomieszczeń posiada płaskie stropy, jedynie piwnice wyróżniają się bardziej skomplikowanymi sklepieniami kolebkowymi, również z lunetami.

Park

Park krajobrazowy rozciągający się wokół pałacu pochodzi z XIX w. Park jest dobrze utrzymany, o bogatym starodrzewie.

Inne

Zabudowania gospodarcze we wschodniej części rezydencji, oddzielone od niej fosą , przez którą przerzucono kamienny mostek. W pobliżu znajdują się także niszczejące zabudowania cukrowni z końca XIX w., założonej przez dziedzica majątku.


Tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.