Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Sławęcin
Zdjęcie Napoleon 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Sławęcin

Slabencin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś znana była już w XV w. Stanowiła wówczas własność królewską. Podział wsi na Sławęcin Wielki i Mały (Sławęcinek) nastąpił zapewne znacznie wcześniej. Pod koniec XIX w. wieś zwana była jako Słabęcin. W latach 80-tych XIX w. właścicielem majątku był niejaki Parada i to prawdopodobnie dla niego wzniesiono tu obecny dwór. Równocześnie z budową dworu założono park. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Władysław Dąbrowski. Obszar tych dóbr liczył wówczas 232 ha, w tym ziemi uprawnej 213 ha, a także 0,5 ha wody. Czysty dochód gruntowy z majątku wynosił 1895 talarów. W latach 1939-1945 wieś była w rękach niemieckich i nazywała się Ruppertsfeld. Po wojnie w budynku dworu mieściły się mieszkania, a później biura miejscowej firmy rolnej. Niestety został on rozebrany przez właścicieli. Rozebrano również zabudowania folwarczne, które jeszcze ładnie widać na mapie Google. W miejscu gdzie stał dwór, obecnie znajduje się gruzowisko porośnięte przez dzikie krzewy i chwasty.

Opis

Dwór został rozebrany zaledwie kilkanaście lat temu. Wyraźny jest tu zarys fundamentów i resztek murów. Z jego reliktów można wnioskować, iż fasadą zwrócony był na zachód. Tam też znajdowało się niegdyś podwórze gospodarcze z zabudowaniami.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. około 1,5 ha. Układ kompozycyjny parku jest całkowicie zatarty. Rosną tu drzewa w wieku około 150-170 lat. Park pozbawiony jest opieki i nieustannie podlega dalszej degradacji.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.