Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Łąkocin
Zdjęcie Marek Kujawa 2009

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Łąkocin
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7463, 18.383

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Łąkocin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/206 z 16.03.1987

Stan obecny

Dwór nie istnieje

Historia

Majątek w Łąkocinie był w 2 poł. XVI w. własnością rodu Łąkockich. potem Pławińskich i w 1848 r. Anny Zawadzkiej. w 1860 r. Czajkowskich, a w latach 1880-1939 należał do Znanieckich. Hygin Znaniecki przekazał majątek synowi Adamowi w 1881 r. Ostatnią właścicielką była wdowa po Adamie - Helena z Jantów Połczyńskich Znaniecka. Pod jej zarządem gospodarstwo dobrze się rozwijało, miało własną kolejkę do cukrowni, szwedzki traktor "Arance", mleczarnię, oraz specjalizowaną hodowlę bydła, kur i królików Chinchilla, obejmowało obszar ok. 800ha.
Po wojnie majątek został znacjonalizowany i właścicielem został Urząd Ziemski Skarbu Państwa Polskiego. Obecnie gospodaruje tu prywatny dzierżawca.

Opis

Fragmenty neobarokowej bramy.
Nieistniejący dwór był typowym parterowym dworkiem z dwuspadowym dachem, wybudowanym w stylu późnoklasycystycznym, z kolumnowym portykiem i facjatką.

Park

Park z poł. XIX w. Obecnie zaniedbany, o częściowo zachowanym dawnym układzie dróg. Różnogatunkowy drzewostan zasiedla głównie tereny wokół centralnego wnętrza, oraz wzdłuż obrzeży parku. Dominują w nim lipy drobnolistne. Występuje także iglicznia pospolita, platan klonolistny i dąb szypułkowy. Z iglaków: modrzewie europejskie, świerki srebrzyste, choiny kanadyjskie i sosny wejmutki.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.