Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Warzyn
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura WarzynMiniatura WarzynMiniatura WarzynMiniatura WarzynMiniatura Warzyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8964, 18.5096

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna Mojaforma

Warzyn

Neuwarin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Gniewkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/205/1-2 z 16.03.1987

Stan obecny

Dom Opieki Społecznej.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Miejscowość ta znana niegdyś jako Warin lub Neuwarin, była częścią majątku Branno. Wśród jej właścicieli wymieniany jest Franz Kunkel z Markowic (od 1920 r.), dr Alfred von Chłapowski z Bonikowa (od 1920 r.). Ostatnim właścicielem przed 1.09.1939 r. był Kazimierz Kubski. W 1943 r. majątek ten przejęła Rzesza Niemiecka pod zarządem komisarza SS do umacniania niemczyzny, zaś od 1946 r. został własnością Skarbu Państwa Polskiego. W 1984 r. dwór uległ spaleniu i został odbudowany, z zachowaniem podobieństwa do oryginału.

Opis

Dwór piętrowy, wybudowany na planie prostokąta, na fundamentach starego dworu, spalonego w 1984 r. Prowadzi do niego podjazd okalający trawnik otoczony żywopłotem.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. 6,7 ha. Jest to cenny obiekt przyrodniczy o dużych walorach krajobrazowych, głównie dzięki istniejącemu tu systemowi wodnemu, na który składają się trzy stawy połączone ze sobą kanałem. Urokliwą częścią tego parku jest polana znajdująca się przed elewacją ogrodową, na której znalazły swoje miejsce lipy drobnolistne oraz platan klonolistny. Luźne zadrzewienia spotkamy również na terenie pozostałych parkowych wnętrz, zaś zwarte masywy różnogatunkowych drzew ozdobnych spotkamy głównie na obrzeżach tej enklawy zieleni. Wśród zdrowego drzewostanu liczącego około 500 okazów zdecydowanie dominują lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe i wiązy szypułkowe, które są głównym składnikiem parkowego starodrzewia. W mniejszych ilościach występuje tu wierzba biała, topola czarna, olcha czarna, dęby szypułkowe, platany klonolistne, klony jawory, graby pospolite, brzozy brodawkowate oraz kasztanowce białe.

Inne

Ogrodzenie z bramą.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Halina Wołosz7 lat i 2 miesiące temu
W latach 1964-69 mieszkałam w pobliżu tego dworu, miałam wtedy 7-11 lat .Rodzice pracowali w tym obiekcie ponieważ mieścił się tam Zaklad dla chłopców głeboko upośledzonych , tak się wtedy nazywał. W parku znajdował się drewniany amfiteatr i kamienna grota zwana Świątynią Dumania,wiosną kwitły pierwiosnki i fiołki a nad kanałami łączącymi stawy były skupiska pachnących konwalii..Do zakładu należało duże gospodarstwo rolne , około 50ha , cieplarnia a z tyłu parku był sad.Okres kiedy tam mieszkałam często wspominam ponieważ kojarzy mi się z obcowaniem z piękna przyrodą i zabawą. Halina Wołosz / Wróblewska/.