Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Szafarnia
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura SzafarniaMiniatura SzafarniaMiniatura SzafarniaMiniatura SzafarniaMiniatura SzafarniaMiniatura Szafarnia

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek KujawaWaldemar Potulny

Szafarnia

Schafferhof (1942-45)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:golubsko-dobrzyński
Gmina:Radomin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: A/433/141 z 30.01.1960

Stan obecny

Ośrodek Kultury im. F. Chopina

Historia

Obecny dwór wzniesiono prawdopodobnie w latach 1854-1880, z fundacji rodziny Karwat - Aleksandra lub Lucjana Floriana (najprawdopodobniej z wykorzystaniem murów poprzedniego budynku). W 1949 roku w pałacu otwarto izbę pamięci Fryderyka Chopina. W latach 1957 ? 1977 izba ta nosiła nazwę Salonu Muzycznego imienia Fryderyka Chopina. W 1979 roku w budynku wybuchł pożar przez co w latach 1980 ? 1988 zawieszono działanie ośrodka. We wrześniu 1988 otwarto go ponownie pod nazwą Ośrodek Kultury imienia Fryderyka Chopina w Szafarni.
Pałacyk w Szafarni, niegdyś własność rodziny Dziewanowskich herbu Jastrzębiec, gościł dwukrotnie młodego Fryderyka Chopina podczas wakacji [w latach 1824-1825]. Prawdopodobnie ojciec Fryderyka ? Mikołaj, pracował tu również jako guwerner.

Opis

Klasycystyczny dwór z 2 poł. XIX w. Dwukondygnacyjny budynek murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z dwoma ryzalitami od strony ogrodu i czterokondygnacyjną wieżą przy narożniku północno-wschodnim. Całość została nakryta płaskimi, czterospadowymi dachami. Wnętrza zatraciły swoją stylowość poprzez adaptację do funkcji hotelowych.

Park

Park w Szafarni jest uznawany za jeden z cenniejszych obiektów tego typu w województwie kujawsko-pomorskim, ze względu na swoją kompozycję, zachowany drzewostan i zróżnicowany układ wodny. Park powstał przed 1839r. W 1871r. został przekomponowany po powstaniu nowego dworu ( m.in. dodano staw) . Powierzchnia parku wynosi ok. 6ha, w tym wód 0,3 ha. Najstarszymi drzewami w parku są dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, klony pospolite i jesiony wyniosłe. Dziewięć okazów drzew zostało uznane za pomniki przyrody.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.