Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Sokołowo
2010, zdjęcie Andrzej M

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Sokołowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:golubsko-dobrzyński
Gmina:Golub-Dobrzyń (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski
Obiekt:dwór, nr rej.: 501 z 15.02.1985
Park:nr rej.: 455 z 26.11.1984

Stan obecny

Własność AWRSP, wydzierżawiona Spółce Skarbu Państwa utworzonej z byłego PGR. Hotel i Dworek Myśliwski.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Wieś i majątek należały w XVI w. do rodziny Sokołowskich. Pierwszy dwór powstał tu w 1618 r. dla rodziny Działyńskich, na miejscu siedziby Janusza z Sokołowa, wzmiankowanego w XV w. Około 1860 r. ówczesny właściciel, Antoni Wybraniecki wybudował tu pierwowzór obecnej siedziby. Jak wspomina ks. M. Smoleński w swoim słynnym dziełku ... "Wybraniecki wzniósł piękny pałac, który następny właściciel kazał rozebrać". Z tego obiektu zachowały się piwnice oraz pewne partie muru, włączone w nowy pałac. Po wojnie nastały dla niego złe czasy. Po rozkradzeniu jego wyposażenia przez okoliczną ludność stał się siedzibą PGR. Został częściowo doprowadzony do ruiny, w 1979 r. przeprowadzony został remont kapitalny. W trakcie remontu zaadaptowano pałac na dworek myśliwski wg projektu Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Wzniesiony na planie prostokąta, na starszych piwnicach, murowany z cegły i otynkowany. Korpus główny piętrowy z ryzalitem, poprzedzonym portykiem kolumnowym w małym porządku podtrzymującym balkon. Ryzalit zwieńczony falistym szczytem oddzielonym gzymsem. Skrzydła parterowe. Zarówno korpus, jak i skrzydła nakryte są mansardowymi dachami z naczółkami, mieszczącymi użytkowe i częściowo mieszkalne poddasze.

Park

Park krajobrazowy z XVIII / XIX w. o pow. około 7ha, w tym staw 0,29ha. Przylega bezpośrednio do pałacu od jego płn.strony. Całkowicie zdewastowany i o zatartym dawnym układzie przestrzennym, na skutek rozrostu samosiewów oraz dokonanych bezmyślnie nowych nasadzeń. Poza tym w parku była prowadzona hodowla bażantów, co również przyczyniło się do jego degradacji. Rośnie tu nadal cenny starodrzew, w tym dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, klony i brzozy. Oprócz tego kilkanaście innych gatunków drzew, oraz krzewów tworzących gęsty podszyt .Staw znajduje się w centralnej części parku.
Powyższy opis może być częściowo nieaktualny - można przypuszczać, że obecny użytkownik dokonał uporządkowania i rewitalizacji parku.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.