Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Żydowo
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura ŻydowoMiniatura ŻydowoMiniatura Żydowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Żydowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Lubraniec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1894 r., nr rej.: 136/A z 27.07.1984

Stan obecny

Diecezjalny Dom Rekolekcyjny

Historia

Dwór z 4. ćwierci XIX w.
Wieś wzmiankowana już w 1393 r. W 1557 r. podzielona była na dwie części, z których jedna należała do klasztoru kanoników regularnych w Lubrańcu, a druga do Kobielskiego. W XIX w. istniał we wsi folwark, który należał do Smoleńskich. Był tu już wówczas XVIII-wieczny dwór. Na przestrzeni lat ulegał licznym przebudowom. Na początku XX w. właścicielem majątku był Zygmunt Kazimierz Otto. Po 2 wojnie światowej majątek został znacjonalizowany. Przez jakiś czas był własnością Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych w Kazaniu, a od kilku (kilkunastu?) lat jest własnością KK. W latach 90-tych wykonano tu generalny remont, który przywrócił założeniu dawny blask.

Opis

Dwór eklektyczny. Budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy z piętrowym skrzydłem i ryzalitem, na wysokich piwnicach. Korpus główny wybudowany na planie prostokąta, siedmioosiowy z nieznacznymi ryzalitami pośrodku oraz jednoosiowym, piętrowym ryzalitem na osi skrajnej od płn, w którym znajduje się wgłębny portyk z parą półfilarów. Od płd. znajduje się poprzeczne piętrowe skrzydło. Ryzalit skrajny o podziałach lizenowych, z parą nisz po bokach okna. Na piętrze skrzydła poprzecznego ozdobny żeliwny balkon i porte-fenetre zwieńczona szczycikiem, z parą kolistych płycizn po bokach. Na osi elewacji tylnej portyk z parą kolumn i parą filarów. Dachy czterospadowe , na skrzydle płd. o kalenicy poprzecznej, z lukarnami, kryte papą. (po remoncie bodajże jest dachówka)

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. Zrewitalizowany przez obecnego właściciela, zadbany. Przystrzyżone trawniki, klomby kwiatowe i nowe nasadzenia, głównie iglaków, wespół z cennym starodrzewem stanowią o niepowtarzalnym uroku tego miejsca.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł M12 lat i 4 miesiące temu
Piękny pałac:)
Andrzej Górski12 lat i 2 miesiące temu
Pięknie odrestaurowany dwór-bliżniaczy z zaniedbanym obecnie dworem w Świerczynie.Chciałbym mieć kiedyś możliwość obejrzenia jego z bliska. Andrzej Górski [ prapra.... ,pra.... , wnuk i syn byłych właścicieli Świerczyna i Galonek- sąsiadów PP,Szołdrskich-z Żydowa na Kujawach.