Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Żędowo
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Żędowo

Zendowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Szubin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania prywatne

Historia

Dwór z 1 ćwierci XX w.
W XIX w. we wsi zwanej wówczas Zędowo istniał folwark, założony prawdopodobnie przez ówczesnych niemieckich właścicieli tych ziem. Pod koniec XIX w. właścicielem majątku był Wincenty Degler (ur. w 1868 r.). W 1926 r. pod jego zarządem areał gospodarstwa liczył 156,25 ha ziem uprawnych, w tym 150 ha ziemi ornej, 4,75 ha łak i pastwisk i 1,5 ha lasów. Czysty dochód gruntowy wynosił 531 talarów. Synem Wincentego był Franciszek Degler, prezes Kółka Rolniczego w Chomętowie, a od około 1932 r. prezes oddziału szubińskiego Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych. W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim, a od 1940 r. nazywała się Burgdorf. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a w dworze utworzono mieszkania. Zachował się on do dzisiaj w dobrym stanie technicznym, dzięki mieszkańcom którzy wyremontowali obiekt.

Opis

Dworek nie posiada szczególnych cech stylowych, zatartych prawdopodobnie podczas współczesnych remontów. Jest to budynek piętrowy z nieznacznym ryzalitem w siedmioosiowej fasadzie, zwieńczonym trójkątną wystawką dachową.

Park

Wokół dworu rozciągają się pozostałości parku z XIX w. o pow. około 1,5 ha. Założenie znajduje się na zróżnicowanym i malowniczym terenie rynny jezior żędowskich i graniczy od północy z Jeziorem Żędowskim.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.