Skatalogowanych zabytków: 11149
Zarejestruj się
Miniatura Złotowo
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8784, 18.0462

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Złotowo

Zlotowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Barcin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Częściowo zamieszkały, prawdopodobnie własność J.S.T.

Historia

Dwór z ok. poł. XIX w.
Wieś w XVI w. należała m.in. do Mikołaja i Jana z Łabiszyna, których w 1513 r. kwitował Jan Smirzyński. W 2. połowie XVIII w. wieś była w posiadaniu Ignacego hr. Działyńskiego, wojewody kaliskiego, który w 1782 r. mianował plenipotentem dóbr młodszego brata, Xawerego. W połowie XIX w., zapewne dla kolejnych posesorów, wzniesiony tu został skromny dwór. Na pocz. XX w. właścicielem majątku liczącego 576 mórg był Dominiczak, od którego w 1909 r. kupił go Ignacy Szczukowski z Tuczna. Ten w 1911 r. dokonał przebudowy dworku. Na pocz. XX w. na zachodnim krańcu wsi był drugi folwark, zwany jako Złotowo Stare. Właścicielem opisywanego założenia, w Złotowie ?Nowym? w 1926 r. był Stanisław Czeszewski. Obszar majątku liczył wówczas 144 ha, w tym 120 ha ziemi uprawnej, a czysty dochód gruntowy wynosił 714 talarów. W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim i nosiła nazwę Eichfelde. Natomiast folwark Złotowo Stare, z niemiecka zwane Zlotowo Dorf, w czasie wojny zniemczono na Schlottau. Po wojnie oba majątki zostały rozparcelowane, a na ich obszarach utworzono wsie chłopskie. Obecnie funkcjonują pod wspólną nazwą Złotowo.

Opis

Dwór parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, z mezaninem - poddaszem, nakryty łagodnym dwuspadowym dachem, krytym papą. Pięcioosiowy z nieznacznym jednoosiowym ryzalitem zwieńczonym trójkątną wystawką i poprzedzonym schodami ujętymi murkami. Od północy dobudowana późniejsza przybudówka.

Park

Po dawnym założeniu parkowym pozostały tu nieczytelne relikty w postaci pojedynczych drzew, w wieku ok. 100 lat. Niestety na temat parku brak informacji źródłowych. Istnienie założenia mogą sugerować widoczne na zdjęciu satelitarnym granice zadrzewień. Wnętrze parku w latach powojennych mogło zostać wykarczowane. Obecnie znajdują się tam nieużytki, krzaki, zielsko, etc.

Inne

Budynek gospodarczy z pocz. XX w., drewniano-murowany.
Resztki murowanego ogrodzenia z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.