Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Wszedzień
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7018, 17.9539

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wszedzień

Wszedzin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność J.S.T. Sklep, mieszkania.

Historia

Dwór z przełomu XIX i XX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XI w., z aktu nadania tych ziem zakonowi benedyktynów w Mogilnie przez króla Bolesława II Śmiałego. Przez stulecia wieś znajdowała się w dzierżawie. W XVIII w. była dzierżawiona m.in. Strubińskim (Strubieńskim), w 2. poł. tegoż wieku ekonomem u nich był Marcin Woynicz. W czasach zaborów nastąpiła sekularyzacja dóbr zakonu. Na przełomie XIX i XX w. wzniesiony tu został, prawdopodobnie dla niemieckich właścicieli, obecny dwór. Po parcelacji majątku dwór zapewne utracił swój status siedziby ziemiańskiej i stał się domem mieszkalnym. W 1907 r. we wsi powstała parafia ewangelicko - augsburska, wzniesiono tu wówczas tzw. ?pastorówkę? i rozpoczęto budowę kościoła. W latach 1908-1919 oraz 1939-1945 wieś nosiła nazwę Schetzingen. Po wojnie majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a bezstylowy budynek dworu zaadaptowano na mieszkania.

Opis

Budynek wzniesiony na planie prostokąta, składa się z dwóch zasadniczych brył: piętrowej z poddaszem i parterowej z poddaszem, nakrytych dachami dwuspadowymi, usytuowanych dłuższymi osiami prostopadle do siebie. Wyższa bryła zdobiona w swoich czterech narożnikach oktagonalnymi słupami. Podobne, lecz niższe słupy zastosowano po bokach głównego wejścia do dworu. Drzwi wejściowe oryginalne z epoki, zamknięte półokrągłym nadświetlem. Od północy do dworu dostawiona parterowa przybudówka, również nakryta dachem dwuspadowym.

Park

Pozostałości parku z XIX w.

Inne

Zespół kościoła poewangelickiego: Kościół neogotycki z lat 1908-1920, obecnie parafialny p.w. św. Andrzeja Boboli Kapłana i Męczennika, pastorówka z 1908 r. - obecnie mieszkania i budynek gospodarczy.
Zabytkowa zabudowa wsi z XIX i początku XX w. wraz z brukowaną drogą z początku XX w.
Zabudowa folwarczna: dom ze stajnią, owczarnia, gorzelnia, stodoła z oborą oraz kuźnia.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.