Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Wojnowo
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura WojnowoMiniatura WojnowoMiniatura Wojnowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2089, 17.8371

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wojnowo

Wahlstatt

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XIX, XIX/XX w., nr rej.: 159/A z 15.06.1985

Stan obecny

CGFP Grupa Fundacja Potulicka
- Gospodarstwo Rolne Wojnowo

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Na terenie wsi znaleziono ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego. Powstanie Wojnowa można łączyć z wiekiem XIII. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z synów sędziego kujawskiego Ubysława o imieniu Wojen. Wojen wraz z braćmi - Dominikiem i Nasławem, który w XIII w. sprawował urząd kasztelana serockiego, był właścicielem Szczutek. Prawdopodobnie do dóbr rodzinnych należało również właśnie Wojnowo. Kolejne wzmianki o wsi pochodzą z 1381 r. i 1563 r., kiedy jej łaścicielem był Piotr Wojnowski. W poł. XIX w. wybudowano tu dwór, rozbudowany o wieżę i skrzydło zachodnie w końcu XIX w. W 1926 r. majątek liczył (wraz ze Smolarami) 698 ha, w tym 673 ha ziem uprawnych, 10 ha lasów i 10 ha łąk i pastwisk. Przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 4092 talary. Właścicielem był wówczas Skarb Państwa Polskiego, a dzierżawcą Karol Chmielewski. W 1930 r. wieś liczyła 297 mieszkańców, we wsi znajdowała się gorzelnia, ?Mleczarnia Spółdzielcza Sp. z o.o.? i handel nierogacizną W. Sadka. Po 2. wojnie światowej, w latach 1945-1990 prężnie działał tutaj Kombinat PGR Wojnowo. Obecnie do grupy CGFP oprócz Wojnowa należą gospodarstwa w Strzelewie, Osówcu, Teresinie, Krąpiewie i Ślesinie.

Opis

Dwór eklektyczny z elementami neoklasycystycznymi. Budynek jest murowany, otynkowany, na kamiennej podmurówce. Korpus główny jest prostokątny, piętrowy, kryty dachem czterospadowym. Elewacja frontowa w części środkowej ma lekko wysunięty ryzalit na osi, zwieńczonym trójkątnym szczytem, z wgłębnym portykiem kolumnowym w przyziemiu, podtrzymującym balkon. Południowe wejście do dworu poprzedzają wysokie schody

Park

Park z poł. XIX w. o pow. 1,8 ha. Zadbany park o zachowanym układzie przestrzennym, otoczony metalowym parkanem z efektowną bramą. Rośnie tu cenny starodrzew zawierający typowe parkowe gatunki, z dominacja lip drobnolistnych, wiązów szypułkowych, klonów pospolitych, czy też jesionów wyniosłych. Do okazów pomnikowych zaliczamy dziewięć lip drobnolistnych o obwodach w pierśnicy 270-360cm. W parku umieszczono znaleziony na polu granitowy głaz narzutowy o wys.1,75 m, obwodzie 10,5 m i wadze 30 ton.

Inne

Gorzelnia z 1907 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.