Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Witowice
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura WitowiceMiniatura Witowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAnna Wiśniewska

Witowice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Opuszczony, zdewastowany. Prawdopodobnie własność J.S.T.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Witowice to stara nadgoplańska wieś, która w XIV w. należała do parafii Ostrowo, będącej w posiadaniu sędziego kujawskiego Macieja. Biskup Gerward, syn tutejszej parafii, pomagał księciu Władysławowi Łokietkowi w zjednoczeniu państwa i w 1319 r. wystarał się u papieża o pozwolenie na koronację Łokietka. W XVIII w. właścicielem okolicznych dóbr był Józef Rudnicki - chorąży bydgoski. Wieś miała różnych właścicieli, a w XIX w. większość okolicznych majątków znalazła się w posiadaniu znanego rodu Trzcińskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem (prawdopodobnie również Witowic) był Juliusz Trzciński - minister byłej dzielnicy pruskiej, poseł na sejm konstytucyjny i prezes obrony kresów zachodnich. W pierwszych dniach wojny został aresztowany i zginął rozstrzelany w październiku 1939 r. podczas egzekucji pod Gniewkowem. Po zakończeniu wojny majątek został znacjonalizowany i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Wówczas także rozpoczęła w nim swoją działalność szkoła podstawowa. Znajdowało się tam także 1 mieszkanie. Po likwidacji szkoły, w 2001 roku, teren przeszedł w ręce prywatne. Obecnie ponownie jest własnością państwową, pod zarządem Urzędu Miasta i Gminy Kruszwica.

Opis

Dwór parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, nakryty dwuspadowym dachem krytym eternitem. W fasadzie zdobi go nieznaczny ryzalit z wystawką dachową, zwieńczony pseudobarokowym szczytem. Nad oknami umieszczonymi w ryzalicie znajdują się ozdobne przyczółki. Elewacje posiadają boniowane narożniki. Wejścia do budynku usytuowane są w południowym szczycie oraz w elewacji zachodniej - ogrodowej. Do płn.-zach. narożnika dobudowana jest współczesna przybudówka. Budynek posiada mieszkania w szczytach i użytkowe poddasze. Układ wnętrz jednotraktowy z dwoma klatkami schodowymi. Częściowo zachowała się dawna stolarka. Wnętrze dworu jest zdemolowane, pozrywane podłogi etc.

Park

Park z XIX w. Relikty parku znajdują się przy płn. granicy założenia wzdłuż drogi. Jest to grupa zaledwie kilkunastu drzew w wieku 90-120 lat. Reszta wykarczowanego parku to głównie nieużytki oraz pola uprawne.

Inne

Młyn oraz dwa czworaki z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.