Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Witoldowo
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura WitoldowoMiniatura Witoldowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Witoldowo

Wittelsdorf

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Koronowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Witoldowo to wieś leżąca około 10,5 km na południowy-zachód od Koronowa i 17 km na wschód od Mroczy. W czasach staropolskich nie istniała, zaś tutejszy folwark utworzony został prawdopodobnie dopiero przez Prusaków, w XIX w. Około 1850 r. wzniesiono tu dla nieznanych z nazwiska właścicieli (albo zarządców) obecny, skromny dworek. W 1885 r. Witoldowo dzieliło się na wieś gospodarczą i folwark. Leżało na terenach okręgu komisarycznego Wilhelmsort (Sicienko). Wieś liczyła 27 domów, zamieszkałych przez 363 osoby, w tym 125 katolików. Jej areał liczył 732 ha, a folwarku 319 ha. Czysty dochód gruntowy z majątku wynosił 4210 marek. W latach 1908-1920 wieś nosiła niemiecką nazwę Wittelsdorf.
Po zakończeniu I wojny światowej majątek znalazł się w wyzwolonej Polsce, a w 1927 r. nastąpiła jego całkowita parcelacja. Pierwszymi osadnikami we wsi byli Józef Polasik, Antoni Dłuski, Jan Bona i Aleksy Jurski oraz Ignacy Sabiniarz, który do Witoldowa przyjechał w 1925 r. Z jego inicjatywy w maju 1927 r. powstała miejscowa OSP. (Artykuł „W Witoldowie strażacy są od 85 lat”. Autor: (ms). Gazeta Pomorska.pl). W latach 30. XX w. właścicielem resztówki był Maksymilian Szultz.
W okresie międzywojennym była to dość duża wieś, która w 1930 r. liczyła 368 mieszkańców. Jako właściciel ziemski w Witoldowie wymieniany był Jakub Siemens, którego gospodarstwo liczyło 52 ha. We wsi było w tym czasie Kółko Rolnicze, kołodziej P. Strauss, kowal G. Hozer, siodlarz F. Młoczycki i zajazd R. Dalüge. W latach 1939-1945 wsi przywrócono nazwę Wittelsdorf. Po 1945 r. budynek dworku przeznaczono na cele mieszkaniowe.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór parterowy, nakryty dwuspadowym dachem z użytkowym poddaszem. Brak cech stylowych.

Park

Niewielki, zdziczały park z 2. poł. XIX w. z zachowanym starodrzewem. W bezpośrednim otoczeniu dworu park jest względnie zadbany.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.