Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Więcławice
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura WięcławiceMiniatura WięcławiceMiniatura WięcławiceMiniatura WięcławiceMiniatura WięcławiceMiniatura Więcławice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirosław WrzosMarek KujawaTymoteusz SłowikowskiJoanna Mojaforma

Więcławice

Wienslawitz (1939-1945 Wulfenhof)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Gniewkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, po 1920 r., nr rej.: 110/A z 26.04.1984

Stan obecny

Skarb Państwa, stary dwór i zabudowa folwarczna sprzedane.

Historia

Dwór z lat 1925-1926.
Wcześniejsze nazwy wsi to: Więsławice, Wiensławice, Wenczslavicz (1355 r.), Więczławice (1580 r.). Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1355 r. Wtedy to właśnie książe kujawski Władysław (pan na Gniewkowie) uwolnił od wszelkich opłat i ciężarów więcławickiego dziedzica ? Mikołaja Rumlika. W XVI w. dobra stanowiły własność szlachecką. W 1580 r. należały do Jana Tupadlskiego i Jakuba Włodka, w którego posiadaniu były tzw. Więcławice Górne. Wśród późniejszych właścicieli tych dóbr wymieniany jest R. Geschke (1852 r.), Robert Graesmann (1881 r.) oraz Meier (1884 r.). W 1921 r. majątek był własnością spółki akcyjnej z Warszawy: Buszczyńscy SA, w 1944 r. - Rzeszy Niemieckiej (która wpisywała się do ksiąg polskich majątków), a po wojnie Skarbu Państwa Polskiego. Długoletnim użytkownikiem była Stacja Hodowli i Ochrony Roślin, obecnie mieszczą się tu mieszkania.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek z mansardowym dachem i mieszkalnym poddaszem. Środkową część akcentuje portyk czterokolumnowy w wielkim porządku, zwieńczony tympanonem. Po jego obu stronach mieszczą się wystawki dachowe. Wejście główne do dworu poprzedzają wysokie schody.

Park

Park krajobrazowy z lat 20-tych XX w.o pow. 1,6 ha. Do bramy wjazdowej prowadziła niegdyś aleja przechodząca w podjazd z okrągłym gazonem, obramowanym strzyżonym żywopłotem, znajdującym się na osi dworu. Specyficzny urok nadają parkowi szpalery grabowe i świerkowe, znajdujące się przy jego wschodniej granicy oraz w pobliżu północnej elewacji dworskiego budynku. Parkowy starodrzew skupiony głównie na obrzeżach parku reprezentowany jest przez jesiony wyniosłe, klony pospolite, lipy drobnolistne oraz wiązy polne. Z ciekawszych gatunków roślinnych spotkamy tu klon tatarski o słabo klapowanych liściach pokrywających cienkie gałązki, lipę szerokolistną zwaną również wielkolistną, topole czarne (odmiany włoskiej) o piramidalnych sylwetach oraz wierzby białe formy zwisłej. Na terenie parku występują również o wiele starsze drzewa. Można przypuszczać, że na tym obszarze istniało wcześniejsze założenie ogrodowe.

Inne

Stary dwór z 1865 r.
Zabudowania gospodarcze XIX/XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Mirosław Wrzos13 lat i 4 miesiące temu
Mieszkam w Więcławicach i potwierdzam że nadal ten dworek jest taki piękny chociaż z roku na rok coraz mniej o niego dbają.Już niema klombu z róż i większość drzew jest poniszczona a przecież ten park jest starszy od tego dworku i jest wpisany do rejestru